Kaip keičiantis klimatui pavyksta išlaikyti vietinių daržo gėrybių kainų stabilumą?

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Pastarieji keleri metai parodė realią klimato kaitos įtaką derliui – jo kiekis ir kokybė ypač priklauso nuo oro sąlygų. Dalis augintojų visuose pasaulio ūkiuose, taip pat ir Lietuvoje, dėl besikeičiančio klimato surenka vis mažiau derliaus, o tai neišvengiamai paveikia vaisių bei daržovių kainas, išaugina jų priežiūros ir auginimo kaštus. Vis dėlto vienas lietuviškas prekybos tinklas pažymi - pirmenybę teikia vietiniuose ūkiuose užaugintam kokybiškam derliui. Parduotuvių lentynose daugelio populiariausių lietuviškų daržovių kainos šią vasarą išliko stabilios, o kai kuriais atvejais – netgi sumažėjo. Kaip tai pavyko?

„Mūsų pirkėjai ypač vertina vietinių ūkininkų produkciją dėl jos kokybės ir šviežumo, tad nuolat stengiamės užtikrinti, kad vietiniuose ūkiuose užaugintų vaisių, daržovių ar uogų mūsų pirkėjams netrūktų, o jų kainos būtų prieinamos kiekvienam. Žinoma, galutinėms daržovių kainoms parduotuvių lentynose didelę įtaką turi tokie faktoriai kaip sezoniškumas ir orų sąlygos, kurie lemia derliaus kiekį ir kokybę. Tačiau ilgametė partnerystė su vietos augintojais mūsų tinklui padeda užtikrinti kuo patrauklesnes lietuviškų daržovių bei vaisių kainas ir aprūpinti pirkėjus pakankamu jų kiekiu“, – pasakoja Julija Butkevič, vaisių ir daržovių pirkimo skyriaus vadovė.

Šiemet labiausiai pigo kopūstai

Anot J. Butkevič, šiųmetę vasarą daugelis populiariausių lietuviškų daržovių prekybos tinklo parduotuvėse kainavo panašiai kaip ir pernai ar dar pigiau – morkų šiemet liepą ir rugpjūtį buvo galima įsigyti išleidžiant tiek, kiek ir praėjusiais metais. Švieži lietuviški kopūstai šiemet vasarą kainavo 30 proc. pigiau nei pernai, o štai šviežios lietuviškos bulvės – 15 proc. pigiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai.

„Esminis daržovių, vaisių ir uogų kainas nulemiantis veiksnys yra derliaus gausa. Tam tikrų daržovių sezono pradžioje derlius natūraliai yra mažesnis, todėl ir jų kaina iš pradžių būna aukštesnė. Tad norintiems paragauti pirmųjų lietuviškų agurkų ar šviežių bulvių paprastai tenka išleisti daugiau. Sezonui įsibėgėjant, o daržovių pasiūlai rinkoje didėjant, jų kaina paprastai palaipsniui mažėja“, – sako J. Butkevič.

Didelę įtaką kainai daro klimato kaitos padariniai

Lietuvos daržovių augintojai taip pat pabrėžia, kad besikeičiantis klimatas daro vis didesnį poveikį daržovių derliui, o tai neišvengiamai atsispindi ir kainose. Indrė Lukoševičienė, Lietuvos daržovių augintojų asociacijos vadovė, pažymi, kad klimato kaitos sukelti iššūkiai, tokie kaip sausros ir stiprios liūtys, daro didelę įtaką daržovių kiekiui ir kokybei. Šių veiksnių poveikis kartais netgi verčia augintojus skubiai parduoti derlių, siekiant išvengti nuostolių, kas lemia didelius kainų svyravimus.

„Jau kelinti metai Lietuvoje jaučiamos sausros ir tropiniai orai. Karštis, lydimas stiprių liūčių ar tropinės kaitros, kelia daug iššūkių daržovių augintojams. Šiais metais didelius praradimus patyrė morkų, burokėlių ir bulvių augintojai, nes jų pasėliai po praslinkusių audrų buvo užlieti vandens. Vanduo laukuose stovėjo apie dvi savaites ir derlius jame žuvo,“ – teigia I. Lukoševičienė.

Pasak jos, klimato kaitos poveikis gali daryti įtaką ir kainų svyravimams: „Palyginti su pernai tuo pačiu laikotarpiu, kai kurios daržovės, pavyzdžiui, svogūnai, šiemet yra pigesnės – jų kaina krito apie 20 proc., o kitų daržovių kainos svyruoja dėl kokybinių parametrų. Šių metų derlių kol kas sudėtinga įvertinti, nes tik pradedamas nuimti pagrindinis derlius. Tačiau jau dabar matome kokybinius ir kiekybinius praradimus, kurių mastą galėsime tiksliau įvertinti tik nuėmus visą derlių ir daržovėms pasiekus saugyklas“, – sako asociacijos vadovė.

Kainų augimą stabdo konkurencija

Morkas ir kopūstus auginantis ūkininkas Virgilijus Kuprevičius pasakoja, kad didelės įtakos daržovių kainoms turi ir konkurencinis spaudimas iš Lenkijos bei Olandijos ūkininkų.

„Kartais žmonės galvoja, kad prekių parduotuvių lentynose kainos yra „traukiamos iš oro“. Tačiau su kainomis negalime išsišokti. Taikomės prie rinkos – ne tik Lietuvos, bet ir Europos Sąjungos, su kurios ūkininkais turime konkuruoti. Žinoma, Lietuvos pirkėjai prioritetą teikia lietuviškoms daržovėms, o prekybininkai į tai taip pat atsižvelgia ir siekia užtikrinti pakankamą vietinės produkcijos pasiūlą. Noriai padedame tai padaryti. Su „Maxima“ bendradarbiaujame jau 26 metus, gerai suprantame vieni kitų poreikius, todėl iš anksto planuojame daržovių tiekimą, kad visus metus galėtume užtikrinti kopūstų ir morkų pasiūlą pirkėjams palankiomis kainomis“, – sako V. Kuprevičius.

Vietos ūkininkai – svarbiausi partneriai

Prekybos tinklo atstovė pažymi, kad su kai kuriais vietiniais ūkininkais bendradarbiauja jau daugiau nei dvidešimt metų, o ilgalaikės partnerystės leidžia užtikrinti ir pirkėjams palankesnes kainas. Profesionalumas, ilgametė patirtis ir abipusis supratingumas, anot J. Butkevič, yra svarbiausios vertę pirkėjams kuriančio bendradarbiavimo su tiekėjais dedamosios.

„Mūsų prioritetas – užtikrinti savo pirkėjams kokybę ir prieinamą kainą. Tuo paremtos ir mūsų derybinės pozicijos. Tuo pačiu puikiai suprantame ir ūkininkus, sunkumus, su kuriais jie neretai susiduria. Turime nepamiršti, kad tiekėjų kaštai pastaraisiais metais dėl energetikos krizės ir įtampos tiekimo grandinės taip pat augo. Be to, dažnas investuoja į procesų modernizavimą ir plėtrą. Tad tiekėjų nespaudžiame į kampą ir visuomet ieškome visoms pusėms priimtino aukso vidurio“, – pažymi J. Butkevič.

Video