Obuolių acto naudojimas ūkyje, sode, darže. Kaip pasigaminti obuolių actą namuose

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Obuolių acto nauda, obuolių acto gamyba namuose

Kol tęsiasi obuolių derliaus nuėmimo laikotarpis pats laikas pasidomėti obuolių acto savybėmis. Juk šis produktas gali būti naudojamas ne tik maisto gamybai. Obuolių acto panaudojimo spektras ūkyje, sode, darže yra labai platus – tręšimui, piktžolių ir vabzdžių-kenkėjų naikinimui, dirvos rūgštingumo tikrinimui, sėklų apdorojimui, augalų ligų profilaktikai, nuo pelių ir uodų, rūdžių ir dėmių šalinimui. 

Tiesą sakant, visos acto rūšys tinka aukščiau minėtiems darbams ūkyje, bet šiame straipsnyje kalbėsime būtent apie obuolių actą. Straipsnio pabaigoje papasakosime, kaip pasigaminti obuolių actą buitinėmis sąlygomis.

Obuolių actas vabzdžių-kenkėjų naikinimui

Actas apsaugos augalus nuo kolorado vabalo, amarų, kopūstinio baltuko vikšrų ir pelėdgalvių, įvairių muselių, šliužų. Veiksmingiausia apdoroti actu pasėlius pavasarinio sezono pradžioje, kai kenkėjų skaičius dar neviršija leistinų ribų. 

Vabzdžiai bus priversti išvykti ieškoti palankesnių gyvenimo sąlygų. Taip pat obuolių acto tirpalas gali būti naudojamas profilaktikai – jo aitrus kvapas atbaidys kenkėjus iš anksto ir neleis jiems dėti kiaušinėlių. Purškimas actu daromas kas 3-4 dienas, kol kenkėjai išnyks. 

• Actas nuo kolorado vabalo. 100 ml acto praskieskite 10 l vandens su 200 g garstyčių miltelių. Sausą, be vėjo dieną apipurkškite bulves ir žemę lysvėse. Tirpalo kiekio pakanka apdoroti 100 m².

• Actas nuo amarų. Atskieskite 150 ml acto kibire vandens (10 l) nupurkškite amarų pažeistus augalus.

• Actas nuo kryžmažiedžių blusų, kopūstinio baltuko, pelėdgalvių. 30 ml acto praskieskite 8 litrais vandens ir apipurkškite kopūstus, ridikėlius ir kitus kryžmažiedžius.

• Actas nuo šliužų. 100 ml obuolių acto praskieskite 300 ml vandens ir apipurkškite daržo augalus profilaktikai nuo šliužų.

Obuolių actas sėklų apdorojimui

Norite dvigubai paspartinti sėklų daigumą? Pavargote daiginti “lėtas” sėklas? Tuomet paimkite 1 dalį acto ir praskieskite 9 dalimis vandens. Gautu tirpalu suvilgykite marlę arba kitą ploną audinį ir suvyniokite į jį sėklas. Apdorojimo laikas yra toks:

• 24 val. – petražolių, krapų, morkų, pastarnokų ir kitų atsparių augalų sėkloms;

• 12 valandų - pomidorų, paprikų ir baklažanų sėkloms;

• 7-8 valandos – agurkų, moliūgų ir cukinijų sėkloms.

Po procedūros sėklas šiek tiek padžiovinkite ir pasėkite. Daigai neprivers laukti.

Obuolių actas nuo augalų ligų

Sodo ir daržo augalai dažnai kenčia nuo grybelinių ligų. O jei vasara buvo šalta ir lietinga, derliui gresia pavojus. Bet mažai kas žino, kad acto rūgštis gali sumažinti grybelių aktyvumą. Rūgščioje aplinkoje jie žūva ir negali daugintis. Pomidorus, agurkus, cukinijas, dekoratyvinius ir vaisinius krūmus, medžius galima apdoroti acto tirpalu. 

Receptas: 120 ml acto praskieskite 10 litrų vandens ir apipurkškite augalus. Pažeistus augalus apdorokite kas 5-7 dienas. Priemonę galite naudoti miltligės, fitoftorozės (bulvių ir pomidorų maro), juodųjų dėmių ir kitų ligų profilaktikai. Tokiu atveju atlikite reguliarų purškimą actu kas 2 savaites, išskyrus žydėjimo laikotarpį.

Obuolių actas nuo piktžolių

Gaili acto sudėtis leidžia sėkmingai jį naudoti kovojant su piktžolėmis. Per keletą procedūrų jos ilgam išnyks iš daržo. Užvirinkite litrą vandens ir įpilkite 75 ml acto, 40 g druskos ir 1 šaukštą skysto muilo. Prieš purškimą leiskite tirpalui atvėsti. Ypač greitai po gydymo žūva jaunos piktžolės. Vyresnės piktžolės gali išgyventi šaknų sistemos dėka, todėl gali prireikti jas purkšti pakartotinai.

Purkškite sausą dieną be vėjo, bet stenkitės, kad acto tirpalo nepatektų ant kultūrinių augalų.

Obuolių actas tręšimui

Acto dėka galite užtikrinti sveiką ir pilnavertį hortenzijų, viržių, azalijų ir kitų gėlių, mėgstančių rūgščią dirvą, žydėjimą. Praskieskite 100-120 ml acto 10 l vandens, o likus mėnesiui iki butonizacijos tarpsnio palaistykite gėlių šaknis. Procedūrą atlikite kas 7-10 dienų. Kai tik pasirodys žiedai, nustokite laistyti actu.

Norėdami prailginti skintų gėlių gyvenimą, į vazą įpilkite 1-2 šaukštus acto 1 litrui vandens.

Obuolių actas nuo pelių 

Pelės veisiasi greitai ir yra neįtikėtinai visaėdės. Bet acto kvapo ir skonio jos negali pakęsti. Yra du būdai, kaip graužikus atbaidyti naudojant šią priemonę. Paprasčiausias: kambaryje išdėliokite atvirus indus su įpiltu actu. Kitas variantas – iš miltų ir acto padarykite rutuliukus ir padėkite juos šalia pelių buveinių. Netrukus pastebėsite, kad graužikų aktyvumas sumažėjo.

Obuolių actas dirvos pH tikrinimui

Tinkamas dirvožemio rūgštingumas yra viena iš svarbiausių gero derliaus sąlygų. Yra daug būdų nustatyti dirvos pH. Greitai ir nebrangiai tai galite padaryti su actu.

Bandymui imkite žemę ne nuo paviršiaus, o iš maždaug 30 cm gylio. Dirvą padėkite ant plėvelės ar lentelės ir apipilkite actu. Stebėkite reakciją. Jei atsiranda burbuliukų - dirvožemis yra šarminis. Jei yra nedidelis šnypštimas - dirvožemis neutralus. Jei reakcijos į actą nėra - dirvožemis yra rūgštus.

Obuolių actas valymui, plovimui, nuo rūdžių ir dėmių

Ūkyje, sodyboje, vasarnamyje visada yra ką nuplauti ir nuvalyti, bet viskam neužtenka laiko. Actas ateis į pagalbą ir leis greitai išvalyti įvairius teršalus. Praskieskite actą vandenyje santykiu 1:1 arba 1:2, priklausomai nuo užterštumo laipsnio. Kartais actas naudojamas grynas. Galima išvalyti actu surūdijusius sodo įrankius, santechniką, indus virtuvėje, dėmes ant drabužių, dėmes terasoje, ant sodo lauko baldų, ant grindinio trinkelių. 

Taip pat actas padės pašalinti dėmes nuo uogų ir daržovių ant pirštų bei pašalinti nemalonų kvapą iš šaldytuvo, šiukšliadėžės ar spintelės – tiesiog juo nuplaukite visus paviršius.

Gaminame obuolių actą namuose

Galite pabandyti pasigaminti obuolių actą buitinėmis sąlygomis. Paprasčiausia yra gaminti natūraliai užraugintą obuolių actą. Šiam procesui nereikės mielių ir spirito, viskas vyksta tik gamtinio obuolių užsirauginimo dėka. Reiškia, tokių būdu išgautas actas yra natūralus, ekologiškas. 

Ingredientai:

• vanduo,

• cukrus, 

• švieži obuoliai. 

1. Atrinkite labiausia prinokusius obuolius, o dar geriau – pernokusius. Labai tinka ir pernokę krituoliai, surinkti po obelim. 

2. Obuolius kruopščiai išplaukite ir supjaustykite smulkiais gabalėliais. 

3. Obuolių gabalėlius surinkite į nikeliuotą arba emaliuotą indą.

4. Užpilkite juos cukrumi. Norma: 1 kg obuolių – 50 g cukraus. Jeigu obuoliai rūgštūs, cukraus normą reikia padvigubinti. 

5. Užpilkite pacukrintus obuolių gabaliukus karštu vandeniu (tik ne verdančiu!). Vandens lygis turi būti 3-4 cm virš obuolių. 

6. Padėkite indą į šiltą vietą 2 savaitėms. Jeigu orai labai šilti, tai galima laikyti indą kambaryje, tik vengiant tiesioginių saulės spindulių. 

7. Visas tas 2 savaites užrauginamą obuolių masę maišykite kiekvieną dieną po 2 kartus. Permaišymas apsaugos viršutinį obuolių masės sluoksnį nuo perdžiūvimo. 

8. Pasibaigus 2 savaitėms visą užraugintą skystį supilkite pro marlę į stiklinius butelius (arba panašią stiklinę tarą), palikdami juose 5 cm laisvos erdvės iki kaklelio viršaus rauginimui. Juk buteliuose acto rauginimas tęsis, jo masė didės.  

9. Stikliniuose buteliuose rauginkite actą dar 2 savaites po įpylimo. 

10. Po 2 savaičių atsargiai, nemakaluojant butelio turinio, kad nepakiltų nuosėdos, pagaliau pagamintą actą perpilkite į kitus butelius – sausus ir švarius. Natūraliai užraugintą naminės gamybos actą laikykite tamsoje, kambario temperatūroje. 

Video