Rudeninis vaismedžių purškimas: kokias klaidas daro sodininkai

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Vaismedžių purškimas rudenį, sodininkų klaidos, rudeninis sodo purškimas

Rudeninis sodo purškimas turi savų specifinių ypatumų, susijusių su procesais, tokiu laikotarpiu vykstančiais vaismedžių organizme. Purškimas rudenį skirtas palengvinti vaismedžiams pasiruošimą žiemai, sėkmingai peržiemoti, sveikai pabusti pavasarį, kompensuoti trūkstamų mikroelementų kiekį ir subalansuoti jį. Šis purškimas sveikesnis medeliams, nukentėjusiems vasaros metu nuo ligų ir kenkėjų padarytos žalos. 

Taip pat purškalų naudojimas rudenį skirtas sutrukdyti kenksmingiems patogeniniams mikroorganizmams, sukeliantiems augalų ligas bei vabzdžiams-kenkėjams ir jų palikuonims peržiemoti žievėje arba dirvožemyje po medžiais. Atitinkamų preparatų dėka vaismedžių priešai neturi galimybės patogiai ir šiltai įsitaisyti bei pasislėpti iki šiltojo sezono pradžios.

Dauguma sodininkų įpratę pradėti vaismedžių purškimą, kai tie nusimėtė visus lapus (spalį-lapkritį). Viena vertus, tai gerai, kadangi nusimesta lapija netrukdys visapusiškai apipurkšti kamieno ir šakų žievę, o pumpurai yra neaktyvūs ir jau beveik panirę į ramybės būseną. Kita vertus, kai kurie sodininkai daro klaidą ilgai nesirūpindami po vaismedžiais gulinčiu numestų lapų sluoksniu, nes jame užsilikę patogenai (įvairūs grybeliai, sukeliantys ligas) ir ropojantys žaladariai gali nevaržomai „persikraustyti“ į dirvožemį, kuriame ramiai praleis visą žiemą ir nubus pavasarį. Todėl numestų lapų, mumifikuotų vaisių ir krituolių būtina kuo greičiau atsikratyti. Tad rekomenduojama apipurkšti ir pomedžius. 

Rudeniniam vaismedžių, uogakrūmių ir sodo gėlių krūmų purškimui daugiausia naudojami vario preparatai ir geležies sulfatas. Geležies tirpalas veikia kaip stiprus fungicidas ir herbicidas, jis yra greito poveikio preparatas. Rudenį geležies sulfatas naudojamas kamieno ir pomedžių samanų bei kerpių naikinimui. Šiaip, samanos žalos sodui nedarytų, jeigu jose nesikauptų drėgmė, kurioje nevaržomai veisiasi ligų sukėlėjų bakterijos. Bet svarbu nepadaryti klaidos, paruošus pernelyg stiprios koncentracijos geležies tirpalą – toks gali sukelti plonų medžio šakelių audinių nudegimus ir pražudyti naudingą pomedžio dirvožemio mikroflorą. Saugus yra 1% tirpalas.

Varis rudenį sodo medžiams reikalingas kaip fungicidas ir atsparumo stiprinimo priemonė. Jo dėka didėja medžių atsparumas šalčiams, puvimo procesams ir patogeninėms bakterijoms, naikinami dar neužmigę vabzdžiai-kenkėjai, nuo parazitų dezinfekuojamas dirvožemis. Varis yra pagrindinis komponentas tokiuose populiariuose preparatuose kaip vario sulfatas, Bordo skystis, Burgundijos skystis. Preparatai yra efektyvūs ir geri, bet apkartinti viską gali tik jų nemokšiškas paruošimas ir naudojimas. Viena iš nedovanotinų klaidų – per didelio stiprumo koncentracijos ruošimas ir purškimas. Vietoje saugaus 1% tirpalo ruošia stiprų 5% tirpalą, kuris apdegina jautrius augalo audinius ir žudo gerąją dirvos mikroflorą. 

Pagrindinė purškimo klaida – sodininkai apipurškia savo vaismedžius pernelyg gausiai, viršydami gamintojų nustatytas dozes. Purškia taip, kad preparatai upėmis per žievę varva ant žemės. Visą preparato kiekį, griežtai nurodytą 1 arui, išeikvoja 30 m² plotelyje 2-3 medžiams, manydami, kad “kuo daugiau, tuo geriau”. Gerbiamieji, persižegnokit – kas per daug, tas nesveika. Reikia, kad kamieno ir šakų paviršių apgaubtų plonas saikingas purškalų sluoksnis – medžio ląstelės jį lengvai įsisavins, o purkšti reikia iš gamintojo nurodyto atstumo, kad aplink medelį susiformuotų lengvas purškalų debesėlis. 

Neretai pasitaiko ir tokia klaida, kai sodininkai sumaišo vario sulfatą kartu su geležies sulfatu, tikėdamiesi stipresnio poveikio. Negalima maišyti tarpusavyje šių dviejų elementų, nes geležis neutralizuoja visą vario naudą. Geležies sulfatas suveikia labai greitai (per 2-3 dienas), bet varis, skirtingai nuo jo, veikia ilgą laiko tarpą. 

Kitą klaidą, liečianti varį ir geležį – sodininkai ruošia vario preparatus geležiniame inde. Tokio kontakto atveju įvyksta cheminė reakcija ir indo geležis vėl sumenkina vario savybes. 

Daroma klaida, purškiant drėgnomis dienos, po lietaus, kai vaismedžio paviršius šlapias. Kai kurie klaidingai mano, kad purškiamieji preparatai lengviau įsiskverbs į drėgną medieną kartu su lietaus vandeniu. Deja, taip nėra, o lietus tik nuplauna purškalus. Kiti klaidingai renkasi purškimui saulėtą dieną (jeigu saulėta, reiškia – sausa), bet kai kuriems preparatams kenkia tiesioginiai saulės spinduliai, sumažindami jų efektą.

Video