Kaip rinktis sėklas parduotuvėse. Kokias sėklas pirkti žiemą
Kaip išsirinkti sėklas, sėklų pasirinkimas
Roges ruošk vasarą, o sėklas – žiemą. Daržas žiemos metu aplankomas labai retai, darbų sąrašas labai mažas, tad daržininkas turi daugiau laisvo laiko užsiimti sėklų pirkimu. O sėklų pasiūla didelė. Kaip neapsirikti ir teisingai pasirinkti? Kokiais sėklų pasirinkimo kriterijais vadovautis?
Kada pirkti sėklas?
Pradedantiesiems ir pažengusiems daržininkams rekomenduojami štai tokie laikotarpiai, priklausomai nuo augalų rūšies:
• daržovių sėklas geriau pirkti nuo vasario mėnesio iki birželio;
• vienmečių gėlių sėklas – nuo sausio iki gegužės;
• daugiamečių gėlių sėklas – nuo rugsėjo iki gegužės;
• svogūninių augalų ir gumbasvogūnių sėklas galima pirkti rudenį (kainuos pigiau) ir visą žiemą.
Specialios pakuočių medžiagos leidžia laikyti sėklas ne tik šaltyje, bet ir kambario temperatūroje iki pavasario.
Sėklų pasirinkimo kriterijai
Tinkamai pasirinktos sėklos – gero būsimo derliaus garantija. Net jeigu jūs sodinsite tinkamu laiku, palankiame grunte ir vietoje, rūpinsitės daržovėmis augimo metu - iš nekokybiškos sėklinės medžiagos gero derliaus galima ir nesulaukti. Todėl rinktis sėklas vertėtų apgalvotai ir atsakingai.
Pagrindiniai kriterijai:
• veislių, hibridų tinkamumas vietiniam klimatui, sezonui;
• veislės ypatumai;
• pakuotės sandarumas;
• gamintojo reputacija;
• reikiamas kiekis.
Veislių tinkamumas
Kruopščiai išnagrinėkite veislės ypatumus. Renkantis didelio derlingumo veisles, atsiminkite, kad jos dažniausia būna reiklios, auginimo metu teks įdėti daug pastangų ir ypatingos priežiūros. Jeigu dirva darže skurdi ar nederlinga, jeigu nėra daug laiko kasdienei priežiūrai, tuomet geriau rinktis mažesnio derlingumo, bet atsparesnę vietiniam klimatui, ligoms ir kenkėjams veislę.
Verta pasidomėti ir veislės išlaikymu, ypač jeigu planuojama ilgai laikyti derlių, o pačias sėklas kitiems sėjimo metams.
Apsispręskite, ką sodinsite – išgrynintą veislę ar hibridą. Jei norite turėti nuosavą sėklą, kurią naudosite tik iš savo užaugintų augalų ir sodinsite, tuomet pradžiai reikėtų pirkti tik veislines sėklas, o ne hibridus. Hibridai geri tik einamajam derliui gauti, o ateityje, kitais metais jų elgesys, veislumas ir derlingumas būna nenuspėjamas. Nors hibridai ir turi didesnį atsparumą, derlingumą ir kitas naudingas savybes. Grynaveislių sėklų pranašumas tas, kad jos sugeba atkartoti visas veislės savybes per daugelį metų.
Atsižvelkite į auginimo vietovės savybes. Kai kurios veislės yra adaptuotos tam tikriems regionams ir jų klimatinėms sąlygoms, reiškia, jos šiame klimate pademonstruos maksimalų produktyvumą. Tuomet didėja šansai, kad derlius bus geras, vaisiai-daržovės turės prekinę išvaizdą ir atsparumą vietinėms nepalankioms oro sąlygoms, kenkėjams ir ligoms. Ko nepasakysi apie egzotinius "ne vietinius" augalus, pvz., šilumamėgius iš šiltų kraštų – jiems būna sunku prisitaikyti prie mūsų klimato, o pradedančiam daržininkui gali pritrukti patirties ir žinių augalus prižiūrėti.
Skeptiškai ir atsargiai vertinkite užsienio gamybos sėklas. Jos gali netikti mūsų klimatui, gali nepatikti jūsų daržo dirvožemis.
Visada patariama pirkti apdorotas sėklas. Jos turi didesnį daigumą, atsparumą ligoms, šalčiui. Neapdorotas sėklas reikės mirkyti ir dezinfekuoti patiems.
Sėklų kiekis
Jau sudarėte sėjimo planą? Iš anksto apgalvokite – ką ir kokiais kiekiais sodinsite. Laikykitės šio plano, pirkdami sėklas. Antraip kils rizika permokėti, įsigijus per didelį kiekį sėklų. Patyrę daržininkai užsirašo sėklų sąnaudas, daigumą, derliaus kiekį. Tai padeda jiems lengviau apsispręsti dėl sėklų kiekio sėjimo.
Prekės pakuotė ir gamintojas
Apžiūrėkite sėklų pakuotę. Graži viliojanti pakuotės išvaizda dar nereiškia geros sėklų kokybės. Įsitikinkite, ar pakuotė sandari, niekur neplyšusi – sėklos ilgai išsilaiko, neprarasdamos savybių, tik sandarioje pakuotėje.
Ant pakuotės turi būti pateikta informacija apie gamintoją, informacija apie sertifikatus ir standartus, laikymo laiką, pakavimo datą.
Pasidomėkite sėklų gamintoju. Kartais ta pati veislė (bet skirtingų gamintojų) būna visai kitokia. Geriau pirkti tą, ką jūs jau sėkmingai išbandėte anksčiau. Daugiau pasitikėjimo turi gamintojai, dirbantys šioje rinkoje ilgą laiką. Kitą vertus, ilgalaikė patirtis sėklų pardavimo rinkoje, irgi ne visada garantuoja kokybės...