Ar alergiškas žmogus gali būti bitininku?

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Ar gali bitininkauti žmogus, kuris yra alergiškas bičių nuodams? Tai tikrai sudėtingas klausimas. 

Pasitaiko atvejų, kai bičių nuodams alergiški žmonės susiduria su bitėmis. Tačiau, tokiems žmonėms bitininkystė kelia didelį (kartais mirtiną) pavojų. Galų gale, net jei naudojame geriausias apsaugos priemones, visiškai pašalinti įgėlimų rizikos dirbant bityne neįmanoma. Sprendimas, ar alergiškas žmogus gali dirbti su bitėmis, neabejotinai yra individualus. Jei žmogus nusprendė bitininkauti, būtina apsirūpinti ne tik tinkama darbo apranga, bet ir adrenalino preparato ampule, kuri šoko atveju gali išgelbėti gyvybę. Nesvarbu, ar esame alergiški, ar ne, kiekvienas bitininkas savo pirmosios pagalbos vaistinėlėje turėtų turėti tokį preparatą. Juk neretai pasitaiko, kad bites įgelia pašaliniams asmenims, kurie potencialiai gali būti alergiški. 

Kaip sužinoti, ar esame alergiški bičių nuodams? 

Senieji bitininkai sako, kad tai sužinome po pirmojo įgėlimo. Tačiau saugesnis ir veiksmingesnis būdas diagnozuoti alergiją yra atlikti kraujo tyrimą. Šiuo tyrimu nustatomas specifinių antikūnų, kovojančių su vabzdžių nuoduose esančiais antigenais, titras. Toks tyrimas kainuoja keliasdešimt eurų. Todėl verta ištirti save ir savo šeimos narius, kad būtumėte pasirengę galimai alerginei reakcijai.  Taip pat galima atlikti odos tyrimus. Odos tyrimą rekomenduojama reikėtų atlikti praėjus bent keturioms savaitėms po įgėlimo.

Ką daryti, jei jums įgėlė bitė?

Pirmiausia išimkite geluonį, kitaip visas toksinas pateks į organizmą. Žaizdos spausti negalima. Įgėlimo vietą pravartu dezinfekuoti ir, jei reikia, panaudoti vietinius vaistus nuo uždegimo ir sisteminius antihistamininius vaistus. Tačiau jei įtariama sisteminė reakcija - dusulys, galvos svaigimas ar kraujospūdžio sumažėjimas - nedelsdami kreipkitės į gydytoją. 

Video