Ten, kur niekas neauga, „Plonar Active“ užaugino rapso derlių

Plonar Active efektyvumo rezultatai. Plonar Active efektyvumo rezultatai.

Ūkininkų įsteigta „cropTech Lietuva“ savo veiklą pradėjo palyginti neseniai – 2020 metais. Tačiau beveik 30-ies metų patirtis puoselėjant šeimos ūkį leidžia „cropTech Lietuva“ ypač tiksliai įsigilinti į ūkininkų poreikius bei visuomet pasiūlyti patį geriausią naudos ir kainos santykį. „Patys esame žemdirbiai todėl ūkininkams teikiame tik praktikoje patikrintus sprendimus“, – sako Kalvarijos savivaldybėje ūkininkaujantis Martynas Mileris, kuris yra „cropTech Lietuva“ vadovas.

Akivaizdūs įrodymai

Kai apsilankėme Kalvarijos savivaldybės, ūkininko M. Milerio laukuose, kurie yra visai netoli Lenkijos sienos, atsidūrėme jau nukultuose pasėliuose. Rapso ražienų stagarai kyšojo iki kelių, braižė kojas.

„Ant šios kalvos niekas niekada neaugo, kad ir ką būtume darę“, – ranka rodo į kalvą Martynas, o mes nesuprantame, apie ką jis čia. Juk visi nukulti laukai aplink atrodo praktiškai vienodai, nematyti jokių nepalankių augalams vietų.

„Štai šis kalnelis, prieš kelias dienas nukūlėme“, – dar kartą pasilenkęs jau arčiau mūsų pakartoja Martynas ir rodo pirštu. Tai kalva, per kurią ėjo rapso pasėliai, ant kurių buvo išbarstytas lenkų gamybos granuliuotas dirvožemio gerintojas/augimo stimuliatorius „Plonar Active“.

„Kadangi tai buvo ne pirmi metai, kai savo ūkyje bandome panašios paskirties produktus, įsitvirtinusius ir parduodamus Lietuvoje, visiškai nesitikėdami reikšmingų rezultatų 2023 metais savo laukuose įrengėme kontrolinį žieminių rapsų lauką su „Plonar Active“ granulėmis“, – pasakoja M. Mileris, pridurdamas, kad net bandymai nesukėlė jokių papildomų kaštų.

„Prakeiktą“ kalvą įveikė „Plonar Active“ granulės

Ūkininkas žieminių rapsų sėjos metu kompleksines trąšas YaraMila NPK(S) 10-13-25 (9) Mg 150 kg/ha (98 Eur/ha) pakeitė „Plonar Active“ dirvožemio gerintoju 100 kg/ha (98 Eur/ha). Sėja atlikta su „Mzuri Pro-Til“ juostine tiesiogine sėjamąja.

Būtent todėl „Plonar Active“ granulės leido sutaupyti brangaus laiko ir patiriamų kaštų, kadangi jas galima lokaliai įterpti sėjos metu.

„Mums nereikėjo atlikti nei papildomo purškimo, nei papildomo trąšų barstymo lyginant su kitais Lietuvoje įsitvirtinusiais produktais. Labai džiaugiamės, kad 2023 metais atradome būdą, kaip dirbti našiau ir ekonomiškiau“, – akcentuoja Martynas.

Šiam produktui išbandyti ūkininkai parinko pačias nepalankiausias sąlygas – dirvos naudingumo balas tesiekė 31, nelygus reljefas, nevienodas parinkto ploto pH.

„Ekstremalios sąlygos buvo parinktos tam, kad bandomam produktui suteiktume maksimalų iššūkį. „Plonar Active“ sudėtis „ant popieriaus“ sufleravo, kad jis skirtas būtent tokiems iššūkiams, tad apsisprendėme nedvejodami. Pasirinkome būtent tą prakeiktą kalvą, ant kurios niekas niekada neaugdavo. Ir, žinote, tiek produkto sudėtis, tiek efektyvumas – nenuvylė“, – šiandien džiaugiasi Martynas, traukdamas iš žemės prieš tris dienas nukulto rapso šaknis, vis sakydamas: „Žiūrėkite, šaknys kaip morkos“.

3

Ūkiški bandymai be mokslini įmantrybių

Martynas Mileris ir jo verslo partneris Artūras Švedas, pasakodami apie bandymus, specialiai vengė mokslinių terminų, kad tik kuo paprasčiau paaiškintų „Plonar Active“ veikimą. Juolab kad pati Lenkijos įmonė jį gamina net dvejose didžiulėse gamyklose, aprūpintose naujausiomis technologijomis ir taikančiomis inovatyviausius pasaulyje produktų kūrimo principus.

„Žemdirbiui įspūdį daro ne tai, o kas realiai įvyksta pasėlių lauke ir koks gaunamas derlius“, – pabrėžia A. Švedas.

M. Milerio laukuose atliktas gamybinis bandymas su žieminiais rapsais, kurio technologija buvo tokia:

• Dirvožemio tipas - lengvas priemolis;

• Naudingumo balas - 31;

• Priešsėlis - žieminiai kvietrugiai;

• Žemės dirbimas - lėkštinis skutikas 2x;

• Žieminių rapsų veislė - JUREK;

• Sėjamoji „Mzuri Pro-Til 4T“, lokalus tręšimas.

• Kompleksinės trąšos YaraMila NPK(S) 10-13-25 (9) Mg, B norma 150 kg/ha;

• Sėjos data 2023-08-21;

• Augimo sąlygos - BBCH 00-09 0 mm kritulių, sausos oro sąlygos užsitęsė iki BBCH 19. Vėliau artimos normai. 2024 m. pavasario pradžioje didelės oro temperatūros permainos.

Visi bandymų variantai buvo tręšiami vienodu foniniu tręšimu.

I variantas - 100 kg/ha Plonar Active.

II variantas - 150 kg/ha YaraMila NPK(S) 10-13-25 (9) Mg, B.

Pasak M. Milerio, visuose augimo tarpsniuose „Plonar Active“ rodė gerus rezultatus. 2023 metų spalio mėnesį rapsai su „Plonar Active“ turėjo žymiai geriau išsivysčiusią šaknų sistemą, daugiau šaknų plaukelių. 2024 metų gegužės mėnesį pastebėta, kad augalai turi daugiau šoninių ūglių bei ankštarų. Rapsui subrendus, išskubėta patikrinti, kokius rezultatus parodys „Plonar Active (Bio)“. Bandymų laukai buvo nukulti liepos 17 d. ir gauti šie rezultatai, vadovaujantis kombaino „Claas Lexion 670“ borto kompiuterio derlingumo duomenimis:

• Plonar Active (Bio) – 4.57 t/ha (ekstremaliomis sąlygomis);

• YaraMila NPK(S) 10-13-25 (9) Mg, B – 3.68 t/ha.

Kontrolinis svėrimas:

Plonar Active (Bio) – 4.049 t/ha (ekstremaliomis sąlygomis);

YaraMila NPK(S) 10-13-25 (9) Mg, B – 3.769 t/ha.

„Taigi, naudojant Plonar Active (Bio) ūkis gavo 0.28 t/ha derliaus priedą be papildomų išlaidų. Tai yra 124 Eur papildomo pelno iš žieminių rapsų hektaro (skaičiuojant 2024-07-19 dienos duomenimis), – išvardijo rezultatą Martynas. – „Plonar Active Bio“ mes naudojome ekstremaliomis sąlygomis, o artėjant žieminių rapsų sėjai, mes Jums rekomenduojame naudoti „Plonar Active“ tiek javams, tiek rapsams“.

Asociatyvi nuotr.

Produktas savo sudėtyje turi 10% S sieros (Martyno naudotas Bio turi 0.4%), Kalio 7.5% (Bio turi 6.5%), o taip pat mūsų rekomenduojamas (rapsams) turi kalcio oksido 10 %.

„Įvertinus tai, kad ūkis nepatyrė papildomų išlaidų ir gavo 124 Eur/ha derliaus priedą, o tai pat ūkio dirva buvo papildomai praturtinta organinėmis medžiagomis bei huminėmis rūgštimis (žr. produkto sudėtį), mes galime drąsiai teigti, kad praktiniais bandymais „Plonar Active“ Jūsų ūkiui atneš ne tik papildomą pelną, bet ir ilgalaikį teigiamą poveikį dirvai. Be to, naudodami šį produktą Jūs galite ženkliai sumažinti įprastinių trąšų naudojimą, kuris neigiamai veikia dirvos kokybinius parametrus, nes ją rūgština“, – reziumuoja Martynas Mileris.

Norint susisiekti su Martynu ir pasitarti dėl produkto naudojimo, galite tiesiog paskambinti tel. +370 629 42588. Daugiau informacijos rasite ir „cropTech Lietuva“ svetainėje internete (aktyvi nuoroda https://www.croptech.lt/produktai).  

Video