Ar turėtume bijoti bičių įgėlimų?

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Bitininkystė neatsiejama nuo sąlyčio su vabzdžių nuodais. Ar turėtume bijoti įgėlimų? Ką turėtume daryti įgėlus?

Skausmingi įgėlimai yra kiekvieno bitininko kasdienybė, tačiau ir bitininkyste neužsiimantys žmonės pažįsta šį skausmą.  Kas iš mūsų bent kartą gyvenime nėra gavęs bitės, vapsvos, širšės ar kito vabzdžio įgėlimo.

Nemalonus nuodų poveikis, žinoma, neatsiranda atsitiktinai, ir vabzdžiai juos gamina tam tikru tikslu. Taip jie gina šeimą nuo įsibrovėlių. Gebėdamos įgelti bitės gali sėkmingai apsiginti nuo užpuoliko.

Kas yra bičių nuodai?

Bitės gamina nuodus nuodų liaukose, esančiose pilvelio paskutinio žiedo apačioje. Čia taip pat yra ir geluonies šaknis, pasibaigianti placenta. Šioje placentoje yra paslėptas gysla, kuris išsitiesia ir užpuolus įsiskverbia į grobio audinius. Geluonis turi kabliukus, dėl kurių jį sunku ištraukti iš įgėlimo vietos. Nors vabzdžių kūnuose bitės tai padaryti geba, tai neįmanoma, kai liečiasi su stuburinių gyvūnų oda. Todėl nuskrisdama bitė atskiria įgėlimo šerdį nuo pilvelio ir žūsta.

Žaizdos metu į žaizdą patenka apie 300 mikrogramų nuodų. Jį sudaro kelios biologiškai aktyvios medžiagos. Pagrindinė šios medžiagos sudedamoji dalis yra baltymas melitinas. Be to, mažesniais kiekiais yra kitų peptidų, taip pat tokių junginių kaip fermentai ir aminai. Be to, nuodų sudėtyje yra nemažai mineralinių medžiagų, o pėdsakais - ir cukrų bei riebalų. Įdomu tai, kad šis junginys yra viena iš medžiagų, suteikiančių bananams kvapą. Todėl nepatartina šių vaisių vartoti prieš darbą bityne.

Pirmiausia sauga

Socialiniuose tinkluose galima pamatyti naujosios kartos bitininkų, kurie dirba su bitėmis be jokių  apsauginių drabužiųtačiau toks elgesys nepateisinamas. Nepamirškime, kad net ir geriausiomis oro sąlygomis, net ir švelniausios bitės vis tiek yra nenuspėjami padarai. Saugoti - akis, burną, veidą, kaklą nuo vabzdžių - būtina. Tačiau nereikėtų pamiršti apsaugoti ir kitų kūno dalių. Nors bitininkystės tradicijoje nuodai laikomi „sveikata", piktnaudžiauti jais tikrai neturėtume. Nors ši medžiaga iš tiesų pasižymi tam tikromis sveikatą stiprinančiomis savybėmis, gydymas nuodais turi būti taikomas prižiūrint gydytojui. 

Kaip bičių nuodai veikia organizmą?

Pirma reakcija - skausmas, deginimas ir niežulys įgėlimo vietoje, taip pat tos vietos patinimas ir užgulimas. Tačiau sunkių įgėlimų atvejais arba alergiškiems asmenims gali lydėti sunkesni simptomai, tokie kaip mieguistumas, galvos skausmas ir odos pažeidimai. Stiprių įgėlimų atvejais ištinka anafilaksinis šokas, kurio simptomai yra dusulys, kraujospūdžio sumažėjimas, padažnėjęs (bet kai kuriais atvejais sumažėjęs) širdies ritmas ir sąmonės netekimas. Jei pacientui nedelsiant nesuteikiama pagalba, gali ištikti mirtis. Net žmonėms, kurie nėra padidėjusio jautrumo bičių nuodams, įgėlimai burnoje ar ant kaklo gali kelti pavojų gyvybei.

Ši reakcija nebūtinai įvyksta iš karto. Nors paprastai šoko simptomai pasireiškia praėjus pusvalandžiui po įgėlimo, tačiau gali praeiti ir kelios valandos.

Video