Ateityje, norint apsirūpinti maistu, reiks keisti požiūrį

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Naujoje EFRA komiteto ataskaitoje pažymima, kad tik šiek tiek daugiau nei pusė (54 %) Jungtinėje Karalystėje suvartojamo maisto yra užauginta arba užauginta namuose. Joje teigiama, kad tokie tarptautinės prekybos sukrėtimai kaip Rusijos invazija į Ukrainą ir „Brexit" atskleidė kai kurias Jungtinės Karalystės silpnas vietas.

Komitetui priklausantys parlamento nariai paragino vyriausybę parengti ataskaitas, kuriose matytųsi visa maisto tiekimo paletė: nuo ūkių sąnaudų iki mažmenininkų produkcijos. Tai leis stebėti ir užtikrinti aprūpinimą maistu. Jie atkreipė dėmesį į tai, kad migrantų darbo jėga užpildo 99 proc. sezoninių derliaus nuėmimo darbų. Dabar darbininkams migrantams išduodama mažiau vizų. Todėl darbo jėgos trūkumo dalis Jungtinės Karalystės maisto produktų gamybos buvo perkelta į užsienį.

Taip pat išskirta rizika, kad Jungtinėje Karalystėje yra tik viena gamykla, gaminanti azotą - svarbią trąšą pramonei. Ataskaitoje teigiama, kad didelė ir nuolatinė maisto produktų infliacija reiškia, kad daugelis namų ūkių turi imtis taupymo priemonių, pavyzdžiui, atsisakyti valgio. Tai gali turėti pasekmių fizinei ir psichinei sveikatai. Komiteto pirmininkas seras Robertas Gudvilas sakė: „Aprūpinimas maistu svarbus mums visiems. Jis gyvybiškai svarbus ūkininkams ir kitiems maisto gamintojams. Ir, žinoma, kiekvienam piliečiui, gyvenančiam visoje žemėje, labai svarbu, kad jis galėtų už priimtiną kainą pavalgyti sočiai”. Jis pridūrė: „Žinau, kad tai nelengva pasiekti. Tačiau tam ir yra vyriausybė. Ji turi atidžiai perskaityti ataskaitą ir imtis atitinkamų veiksmų".

Video