Europos Komisija pradėjo konsultacijas dėl būsimo Europos Sąjungos biudžeto

Europos Sąjunga. ŽŪM nuotr. Europos Sąjunga. ŽŪM nuotr.

Šią savaitę Europos Komisija (EK) paskelbė komunikatą „Veiksmų planas kitai daugiametei finansinei programai“ (DFP), kuriame išdėstė pagrindinius politinius ir finansinius iššūkius, formuosiančius kitą ilgalaikį Europos Sąjungos (ES) biudžetą. Šis dokumentas – diskusijų, kaip ES biudžetą pritaikyti prie naujų poreikių ir prioritetų, pradžia. Taigi EK pradeda plataus masto kampaniją, įtraukdama valstybių narių vyriausybes, regioninius partnerius ir piliečius.

Kviečiama dalyvauti diskusijoje

ES biudžetas remia ūkininkus, mokslininkus, verslą ir regionus visoje Europoje. Jis atliko esminį vaidmenį įveikiant pandemijos ir energetikos krizės pasekmes bei užtikrinant paramą Ukrainai. Naujas ilgalaikis biudžetas, kuris įsigalios 2028 m., turės atitikti didėjančius lūkesčius.

ES biudžetas skirtas visiems europiečiams, todėl jie turi galimybę išsakyti savo nuomonę apie jo ateitį. Komisija pradėjo viešas konsultacijas, kurios truks 12 savaičių. Pagrindinės temos:

  • ES finansavimas konkurencingumui didinti,
  • ES finansavimas išorės veiksmams remti,
  • ES finansavimas tarpvalstybiniam švietimui, mokymui ir solidarumui, jaunimui, žiniasklaidai, kultūrai ir kūrybos sektoriams, vertybėms ir pilietinei visuomenei,
  • ES finansavimas civilinei saugai, pasirengimui krizėms ir reagavimui į jas,
  • ES finansavimas bendrajai rinkai ir nacionalinių valdžios institucijų bendradarbiavimui,
  • ES biudžeto vykdymas.

Taip pat bus surengtas piliečių forumas, kuriame 150 europiečių pateiks konkrečias rekomendacijas. Be to, EK narys  Piotras Serafinas, atsakingas už biudžetą, kovą su sukčiavimu ir viešąjį administravimą, šiemet keliaus po Europą, konsultuodamasis su nacionalinėmis ir regioninėmis valdžios institucijomis bei biudžeto naudos gavėjais.

Oficialų pasiūlymą dėl naujojo DFP EK planuoja pateikti 2025 m. liepą.

Žemės ūkio ministerija

Video