Trečiadienį Londone planuojamas milžiniškas ūkininkų protestas

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Ūkininkų judėjimo kampanijų „Save British Farming“ ir „Fairness for Farmers“ organizatoriai trečiadienį Londone surengs didžiulę protesto akciją su šimtais ar net tūkstančiais traktorių. Šis protestas nukreiptas, kaip teigia ūkininkai, į „pražūtingą ir žalingą“ žemdirbių atžvilgiu politiką.

Protesto akcija bus iki šiol surengtų mitingų ir kitų protestų, sudrebinusių oficialųjį Londoną per pastarąsias savaites, tąsa. Viena įspūdingiausių akcijų surengta lapkričio 19 d. Londono centre, kuriame dalyvavo daugiau kaip 20 000 ūkininkų.

Ypač didelį susirūpinimą žemdirbiams kelia vyriausybės numatytas vadinamasis Paveldėjimo mokestis. Vyriausybė numatė, kad nuo 2026 m. balandžio ūkių paveldimo turto mokestis, jei šio turto vertė sieks 1 mln. svarų ar daugiau, bus taikomas 20 proc. mokestis.

Tačiau taip pat nerimaujama dėl būsimų prekybos susitarimų po „Brexit“, nekokybiškų maisto produktų importo ir neseniai panaikintų ūkininkams subsidijų.

Vadinamasis Paveldėjimo mokestis apima faktiškai viso ūkininko turimo turto, įskaitant pirmiausiai žemės ūkio paskirties žemę ir statinius, apmokestinimas perleidimo atveju. Vyriausybės teigimu, jei šis turtas neviršys 1 mln. svarų, tuomet jis esą nebus apmokestinamas ir tai esą neaktualu trims ketvirtadaliams ūkininkų. Viršijus šią sumą, esą bus taikoma 50 proc. lengvata, nors bazinis tarifas sieks 20 proc. Pakeitimai numatyti nuo 2026 m. balandžio 6 d.

Jungtinės Karalystės žemdirbiai teigia, kad vyriausybės planai reiškia faktinį ūkininkų, įskaitant ir smulkių ūkių sužlugdymą. Jie tikina, kad žemė, net jei jos nėra daug, vertė nuolat didėja, jau nekalbant apie bendrą NT brangimą. Ūkių perleidimas jaunesnei kartai taps itin brangus, faktiškai nubraukiantis dešimtmečius vykdytą ūkių plėtrą. Todėl žemdirbiai, baimindamiesi pokyčių, jau dabar mėgina skaidyti ūkius ir juos perleisti artimiausiems giminaičiams.

Kaimo žemės ir verslo asociacija (CLA) teigia, kad leiboristų sprendimas yra „ne kas kita, kaip išdavystė“. Esą žemės ūkio paskirties NT lengvatos atsisakymas gali paveikti 70 000 ūkių, o tai „pakenktų šeimos verslui ir destabilizuotų apsirūpinimą maistu“.

JK ūkininkus atstovaujančios organizacijos tikina, kad numatomi pakeitimai suduos „skaudų smūgį“, ypač šeimos ūkiams.

Video