Vokietijos ūkininkai prieštarauja ES susitarimui su „Mercosur“
Nepaisant to, kad Vokietijos Federalinė valdžia pasisako už Europos Sąjungos laisvos prekybos susitarimą su Pietų Amerikos šalių „Mercosur“ organizacija, šalies žemdirbių nuomonė yra kardinaliai priešinga.
„Dėl atskirų pramonės šakų eksporto interesų kenkiama viskam, ką Europa palaiko aplinkosaugos, klimato apsaugos, gyvūnų gerovės ir procesų standartų srityse. Tokia politika stokoja patikimumo, kenkia klimatui ir kelia grėsmę vidaus maisto produktų tiekimui“, – teigia Vokietijos ūkininkų sąjungos (BBV) generalinis sekretorius Carl von Butler‘is.
BBV ragina Europos Tarybą ir Europos Parlamentą nepritarti šiam susitarimui, kurį šiomis dienomis „palaimino“ Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen, teigdama, kad taip sukuriama 700 mln. gyventojų rinka.
Tačiau Austrija, Prancūzija ir Lenkija mėgina įtikinti ir kitas šalis, jog nacionaliniai parlamentai susitarimą atmestų. Lietuva yra viena iš valstybių, kuriose dėl „Mercosur“ dar nepasisakyta. Seimo Kaimo reikalų komitetas jau ragina Seimą balsuoti „prieš“ šį susitarimą.
Ir nors Vokietijos federalinė valdžia aiškina, kad į ES rinką pateks tik tie produktai ,kurie atitinka ES standartus, tai mažai guodžia ūkininkų organizacijas. Pastarosios ragina įsteigti ES fondus, kurie kompensuotų žemyno žemdirbiams galimus nuostolius dėl padidėjusios konkurencijos.
„Mercosur“ valstybėms bus leista eksportuoti į ES 30 000 tonų sūrio ir 10 000 tonų nugriebto pieno miltų. Pradėjus galioti susitarimui, 30 proc. bus sumažinti importo muitai sviestui, o 50 proc. jogurtams.
Be jautienos ir kiaulienos, „Mercosur“ šalims bus leista be muitų importuoti į ES 180 000 tonų paukštienos, 180 000 tonų cukraus ir 45 000 tonų medaus. Yra numatyta ir kitų nuolaidų atskiriems produktams.