Bearimės žemdirbystės propaguotojams – nemaža parama

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr. "Canva" nuotr.

Pastaruoju metu vis daugiau ūkininkų savo laukuose taiko bearimio žemės dirbimo ir tiesioginės sėjos technologijas. Organizuojamose  bearimės žemdirbystės „Lauko dienose“ ūkininkai dalinasi patirtimi, kad bearimis žemės dirbimas daug našesnis, leidžia sumažinti darbo sąnaudas, padidinti ūkių rentabilumą bei konkurencingumą, taip pat daroma mažesnė žala aplinkai ir dirvožemiui. Pasiteiravome Žemės ūkio ministerijos specialistų, kokios lengvatos taikomos šiuo žemdirbystės būdu užsiimantiems ūkininkams.

Beariamė žemdirbystė plinta

Pasak ŽŪM atstovų, Nacionaliniame energetikos ir klimato srities veiksmų plane numatyta, kad iki 2030 m. turime siekiamybę bearimes technologijas taikyti 650 000 ha žemės ūkio naudmenų plote. 2022 m., remiantis žemės ūkio augalų augintojų deklaracijomis, bearimės technologijos jau yra taikomos 445 000 ha plote. Susidomėjimas ir paskutiniųjų metų tendencijos teikia vilčių, kad Lietuvoje iki 2030 m. mažiausiai trečdalis pasėlių bus užauginami neariamuoju būdu. 

„Investicijos į bearimes technologijas leidžia sutaupyti apie 40 litrų degalų pasėlių hektarui, padidinti energijos panaudojimo efektyvumą, sukurti geras prielaidas dirvožemio būklei gerinti, mažinti žemės ūkio augalų auginimo darbų laiko sąnaudas ir mažinti gamybinių ir gamtinių išteklių išnaudojimą. 

Kadangi bearimės technologijos leidžia sutaupyti apie 40 proc. visų gamyboje naudojamų išteklių, tai skatina vis daugiau žemdirbių diegti išteklius tausojančias technologijas“,- bearimės žemdirbystės privalumus išvardino ministerijos specialistai.

Pažangiems ūkininkams - parama

Žemės ūkio ministerija, kartu su Aplinkos ministerija, siekdamos sukurti palankias aplinkybes didinti augalininkystėje energijos panaudojimo efektyvumą ir dirvožemio kokybės gerinimą, siūlo bearimę žemdirbystę kultivuojantiems ūkininkams pasinaudoti Modernizavimo fondo teikiama parama įsigyjant tiesiogines ar juostines sėjamąsias. 

Augalininkystės ūkiai, pasinaudodami Modernizavimo fondo parama, šiemet ir kitais metais gali įsigyti tiesiogines ir juostines sėjamąsias. Vienai sėjamajai įsigyti skiriama 40 000 eurų, o didžiausia paramos suma negali viršyti 40 procentų sėjamosios įsigijimo kainos. Pretenduojant į minėtą paramą yra taikomas reikalavimas sumažinti lengvatinio akcizo degalų sąnaudas. 

Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros strateginiame 2023-2027 m. plane yra numatytos priemokos augalų augintojams, kurie taiko bearimes technologijas.

„Ekonominė bearimių technologijų taikymo nauda, laiko taupymas, energijos ir kitų gamybinių išteklių kainų augimas, skiriama paramą per Modernizavimo fondą ir papildomos priemokos už bearimių pasėlių hektarą skatins ūkininkus kuo greičiau pereiti prie efektyvesnės augalų auginimo technologijos“,- savo komentare rašė ŽŪM specialistai.

Video