Kaip išvengti sukčiavimo perkant naudotą traktorių per skelbimus

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Ne naujiena tapo tendencija, kai daugėja sukčiavimo atvejų perkant naudotą žemės ūkio techniką pagal privačius skelbimus internete. "Skubiai ir nebrangiai parduodu traktorių".

Deja, nepatyrę pirkėjai nėra apsaugoti nuo sukčių veiksmų. Patiklus ūkininkas perveda rankpinigius tariamam pardavėjui, netrukus šis “pardavėjas” dingsta be pėdsakų, o vietoj traktoriaus pirkėjas gauna “špygą taukuotą”. 

Traktoriaus pirkimas kai kuriems ūkininkams - tai stresas ir gana emocingas įvykis, ypač, kai sezoninio darbymečio terminai spaudžia. Ir pastebėjęs idealų variantą už viliojančiai mažą kainą, pirkėjas įninka į būseną, kurioje jis ne visada sugeba tinkamai suvokti tikrovę ir neatkreipia dėmesio į akivaizdžius neatitikimus.

Tipinis pavyzdys: populiariame privačių skelbimų puslapyje ūkininkas Jurgis rado skelbimą apie iš rankų parduodamą traktorių už mažesnę nei vidutinė rinkos kainą.

Ūkininkas paskambino skelbime nurodytu telefonu ir pasakė, kad nori įsigyti techniką. Tačiau pardavėjas paprašė jo avansu sumokėti rankpinigius, paaiškindamas, kad norinčių nusipirkti šitą traktorių yra daug, o tas, kuris pirmesnis perves išankstinį apmokėjimą, rezervuos traktorių ir galės jį įsigyti. Antraip traktorius bus parduotas kitam, “greitesniam” pirkėjui. 

Tokių skubinančių argumentų spaudžiamas ūkininkas Jurgis į jam nurodytą sąskaitos numerį perveda penkiaženklę sumą. Vėliau sukčius dar paprašo pervesti pinigų neva tam, kad reikia įsigyti kuro traktoriui atgabenti. Vyrui įvykdžius ir šią sąlygą, sukčius išjungia telefoną ir nustoja bendrauti. Nesulaukęs, kol bus pristatytas traktorius, ūkininkas suprato, kad yra apgautas.

Sukčių aukomis tampa žmonės, kurie anksčiau niekada nesusidūrė su traktoriaus ar kitos žemės ūkio technikos įsigijimu iš "antrų rankų" pagal skelbimą. Papasakosime apie kelis tipinius apgaulės būdus ir požymius, bylojančius, kad už viliojančio skelbimo slepiasi sukčius. 

Labai maža kaina už gerą traktorių

Populiarus sukčiavimo modelis – mažesnė nei rinkos kaina. Sukčiai per pokalbį teisinasi, kad tai neva “skubus pardavimas”, todėl ir kaina nuleista, esą skubiai reikia pinigų. Būtent tokią schemą naudoja traktorių aferistai, siekdami atkreipti kuo daugiau pirkėjų dėmesį į savo skelbimą internete. Skelbime pardavėjas taip pat skubina su pirkimu: skubiai reikalingi pinigai (gydymui/persikraustymui/ūkio skoloms padengti/NT ar kito traktoriaus pirkimui). Jau šiame etape verta pagalvoti: kažkas čia ne taip.

Skelbimai su per maža kaina turi būti pirmuoju “pavojaus varpeliu”, įspėjamuoju ženklu pirkėjams. Įsitikinti, kad traktorius iš privataus skelbimo yra tikras, galite tik su pardavėju susitikę asmeniškai ir apžiūros metu. Bet kokiu atveju negalite iš anksto mokėti pinigų nepatikrintam pardavėjui (nors, kartais nėra garantijos, kad gausite traktorių, pvz., jeigu šis traktorius yra vogtas).

Pardavėjas reikalauja rankpinigių (avanso, išankstinio apmokėjimo) už traktorių

Sąžiningo pardavimo metu rankpinigių sutarties sąlygos surašomos raštu dviem egzemplioriais. Šalys nurodo savo pasų duomenis, prekę, už kurią mokami rankpinigiai (fiksuojamas traktoriaus modelis, pagaminimo metai, techniniai duomenys). Pasirašant rankpinigių sutartį, būtina laikytis teisės aktų reikalavimų. Tik tokiu atveju bus teisiškai apsaugotos abiejų šalių teisės.

Jeigu rankpinigių pervedimo reikalaujama paskubomis, be sutarties sudarymo, žaidžiant tuo, kad pirmesnis mokėtojas užrezervuos traktorių – tokie veiksmai išduoda nepatikimą pardavėją, kuris, greičiausiai, iš viso neturi šio traktoriaus, o skelbimas yra fiktyvus. Reikalauti kokių nors pinigų iš anksto, neįforminus atitinkamų dokumentų – tai populiari sukčiavimo forma. Nusistovėjusi schema: skelbime internete talpinamos traktoriaus ar žemės ūkio technikos nuotraukos ir nustatoma patraukliai maža kaina. 

Pokalbyje su potencialiu pirkėju sukčiai prašo rankpinigių, nes šis traktorius yra labai paklausus („prilaikysiu jums traktorių, kad kiti nenupirktų“). Vos tik auka pervedė pinigus, sukčių telefonai tampa neprieinami. 

Pardavėjas nenori sudarinėti pirkimo-pardavimo sutarties

Pardavėjo nenoras sudaryti sutartį, nesvarbu, kokią priežastį jis tam nurodytų, yra  ženklas, kad tai sukčius. Teisiškai tik sutartis yra pagrindas perleisti nuosavybės teisę iš vieno traktoriaus savininko kitam.

Taip pat verta atkreipti dėmesį į priėmimo-perdavimo aktą, kuris yra neatsiejamas sutarties priedas. Jame turi būti aiškiai aprašytas įsigytas traktorius ir tiksliai tokios komplektacijos, kokios numatytos. Tai būtina tam, kad technikos perdavimo metu niekas „netyčia“ nebūtų prarasta.

Svarbus patarimas: jeigu bendraudami su pardavėju įtariate, kad kažkas negerai ir abejojate, kad šis asmuo tikrai turi traktorių, paprašykite šio pardavėjo papildyti skelbimą nauju vaizdo įrašu, kuriame būtų galima pamatyti konkrečias korpuso, mechanizmų ir kabinos dalis ir pan. Galima sakyti, kad pastebėjote defektą ar įlenkimą ant kokios nors traktoriaus dalies, tačiau nuotraukoje defekto detaliai įžiūrėti neįmanoma, tegul nufilmuos iš arti. Jei kelias dienas jūsų prašymas yra ignoruojamas, greičiausiai reikalas yra “nešvarus”.

Pardavėjas prašo pereiti į kitą interneto resursą, kad pratęstų pokalbį

Sukčiai dažnai bando perkelti bendravimą į pašalinį interneto puslapį, kur jų neįmanoma atsekti ir išvilioti iš pašnekovo asmens duomenis ar pinigus. Todėl patariame nespausti neaiškių nuorodų ar QR kodų.

Populiariame privačių skelbimų puslapyje administratoriai vėliau, prireikus, gali rasti jūsų išsaugotą susirašinėjimą ir užblokuoti įtartiną pardavėją. Bet administratoriai neturi prieigos prie duomenų iš kitų sistemų, svetainių ir komunikacijos kanalų. 

Jei radote susirūpinimą keliantį skelbimą, neignoruokite mygtuko „Pranešti apie skelbimą“. Didelė tikimybė, kad jūsų dėmesingumas kam nors padės. Po to geriau susisiekti su svetainės techninės pagalbos darbuotojais.

Video