Medžioklės žinovo žvilgsnis į gamtą

Asociatyvi nuotr. Dzūkų žinios nuotr. Asociatyvi nuotr. Dzūkų žinios nuotr.

Pakalbinus Anatolijų Palionį – Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Lazdijų skyriaus vyr. medžioklės žinovą, visada sužinai kažką naujo. Šįkart kalbėjomės apie gamtą, gyvūnus ir artėjantį svarbų įvykį – kasmet Raudonėje vykstančią tradicinę medžioklės trofėjų parodą, kuri šiemet organizuojama liepos mėnesį.

Katastrofiškai džiūsta balos, šuliniuose vandens – nedaug

Kelios iš eilės žiemos be kritulių, kai visai nebuvo arba labai mažai iškrito sniego, kelia susirūpinimą ir gamtininkams, ir kaimo žmonėms: senka balos, pelkės, šuliniuose vandens irgi nedaug.

Anatolijus Palionis – Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Lazdijų skyriaus vyr. medžioklės žinovas pritaria, kad vandens trūkumas kenkia gyvūnams. Pastebi, kad balose, kuriose gyvena saugomi ropliai – baliniai vėžliai – kai kur vandens labai mažai, o kai kur ir visai nėra. A. Palionis sako, kad tai pastarųjų metų gamtinių sąlygų pasekmė – žiemos buvę praktiškai be sniego. „Ir ne vien šiemet sniego mažai arba visai nebuvo, tokia situacija jau kokie ketveri metai“, – pastebi. Sako, kad ne tik baliniams vėžliams, bet ir laukiniams paukščiams tai ne į gera. Bebrai ieško vietų, kur yra vandens, o vilkai jų populiaciją mažina, mat pilkiams patogu juos pasigauti. Žmonės vandenį šuliniuose labai taupo: be reikalo nenaudoja, daržų nelaisto. „Kur dar yra vandens, ten telkiasi didelė bebrų populiacija, be vandens jie neišgyvens. Tose teritorijose, kur susitelks daug bebrų, žinoma, bus pridaroma žalos“, – atkreipia dėmesį. Pastebi, kad net ežeruose, dideliuose vandens telkiniuose, vandens lygis nukritęs. Anot jo, tiek, kiek pas mus palyja, toli gražu neužtenka, reikia, kad kokią savaitę gausiai lytų.

„Matyt, neiname į bažnyčią, neišprašome Dievulio lietaus. Kitose Lietuvos vietose tiek prilyta, kad ūkininkai šienauti negali – neįvažiuoja į pievas“, – sako A. Palionis.

Lazdijų krašto medžioklės trofėjai keliauja į Raudonę

Pasiteirauju, kas įdomesnio pastarosiomis savaitėmis nutiko medžiotojų gyvenime? „Dabar medžiojami tik stirninai“, – sako medžioklės žinovas. Pasakoja, kad dabar pats stirnų meilės metas – vestuvės, ruja. Šernų praktiškai nemedžioja, nes šernės augina mažiukus. „Jau tik po javapjūtės šernų lauksime“, – sako.

Laukia kiti darbai: veža Lazdijų krašto medžiotojų trofėjus į Raudonėje kasmet vykstančią tradicinę medžioklės trofėjų parodą. „Žinau, kad bus gerai, mūsų trofėjai – įspūdingi. Visi trofėjai atrenkami pagal Tarptautinės medžioklės ir medžiojamųjų gyvūnų apsaugos tarybos (CIC) taisykles“, – paaiškina. Juk dar viduramžiais trofėjai puošė Europos šalių didikų menes, primindami apie jų itin sėkmingas medžiokles. Anksčiau jie buvo vertinami pagal dydį, grožį, simetriją. Dabartinė trofėjų vertinimo metodika 1935 metais sukurta Medžioklės ir medžiojamosios faunos apsaugos tarybos (CIC). Trofėjų vertinimu pagal CIC metodiką Lietuvoje susidomėta 1967 m. Ši vertinimo metodika beveik nepakito iki dabar. Šių laikų medžiotojai taip pat džiaugiasi įspūdingais savo trofėjais, malonu parodyti ir kitiems. Tad į parodą Raudonėje kviečia jau liepos mėnesį: ten pamatysite ir mūsų kraštų įspūdingiausius medžioklės trofėjus.

Dineta Babarskienė ("Dzūkų žinios")

Dzūkų žinios

Video