Medžiotojai ir ūkininkai tarėsi kaip kovoti su pavojingais virusais

Asociatyvi nuotrauka. Asociatyvi nuotrauka.

Šiemet afrikinio kiaulių maro (AKM) židiniai laukinėje gamtoje fiksuoti daugiau nei šimte vietų, o drauge sezoniškai plintantis Labai patogeniškas paukščių gripas (LPPG) jau nustatytas viename Varėnos rajono ūkių ir vienas atvejis laukiniuose paukščiuose Marijampolės rajone. Nesitraukiant šių pavojingų ligų grėsmei, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Kauno departamento Kėdainių skyrius organizavimo pasitarimą – mokymus vietos medžiotojams bei ūkininkams, informuojantį apie šių užkrečiamų ligų plitimo prevenciją bei apsaugos priemones.

„Gegužės mėnesį, įprastai intensyvėja šernų medžioklės, todėl AKM prevencija ir stebėsena šiuo metu yra ypač reikšminga. Medžiotojams nuolat akcentuojame ir tai, kad šernų populiaciją reguliuoti yra svarbu nuolat, o šiuo metu dauguma šernų patelių jau atsivedusios jauniklius, todėl populiacija ženkliai didėja. Pastebime, kad dėl didėjančios šernų populiacijos didėja AKM atvejų skaičius, o šiltuoju metu laiku padidėja rizika ir AKM virusui iš laukinės gamtos patekti į kiaulių ūkius. Na, o pastaruoju metu ir Kėdainių rajone bent vienam sumedžiotam šernui kas mėnesį nustatoma ši pavojinga liga. Kadangi AKM ir LPPG plitimo pavojus išlieka didžiulis, nuolat informuojame tiek ūkininkus, tiek medžiotojus apie užkrečiamų ligų kontrolės priemonių taikymą, stebėseną, prevenciją bei įgyvendinimą, akcentuojame saugumo priemones, kad iš laukinės gamtos virusai nepatektų į ūkius“, – sako VMVT Kauno departamento Kėdainių skyriaus vyriausioji veterinarijos gydytoja – inspektorė Jurgita Jagačanskė.

Nuo metų pradžios Lietuvoje nustatyti 196 AKM užsikrėtę šernai. Šylant orams, šis pavojingas virusas, grėsmę keliantis ir kiaulių ūkiams, ima plisti dar aktyviau. Vieną iš svarbiausių vaidmenų, siekiant kuo greičiau nustatyti AKM viruso cirkuliacijos vietas, atlieka medžiotojai, todėl šiuo metu vėl intensyvinant šernų medžiokles, jų įsitraukimas į viruso stebėseną bei valdymą gali turėti lemiančių pasekmių užkrato plitimui.

Šiais metais Kėdainių rajone vykdoma ne tik AKM, bet ir Klasikinio kiaulių maro stebėsena šernų populiacijoje, kadangi gretimame Jonavos rajone 2011 metais buvo nustatyti šios ligos židiniai kiaulių ūkiuose – stebima, ar virusas nėra išlikęs laukinėje gamtoje. Per visus stebėsenos metus teigiamų atvejų nenustatyta.

Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijoje vykusių mokymų metu dalyviams buvo primintos svarbiausios biologinio saugumo priemonės ir ligų prevencijos būdai, kuriais galima užkirsti kelią gyvūnų užkrečiamųjų ligų plitimui, išdalinta mokomoji bei informacinė medžiaga.

VMVT primena – radus šerno, lapės ar usūrinio šuns ar laukinio vandens paukščio gaišeną, ėmus gaišti naminiams paukščiams ar ūkiniams gyvūnams reikia apie tai pranešti trumpuoju VMVT numeriu 1879.

VMVT inspektoriai reaguoja į visus pranešimus ir nuvykę į vietą atrenka oficialios kontrolės mėginius dėl AKM, LPPG ar pasiutligės.

Video