Ūkininkai Seime pasiekė dvi pergales
Protestu į ruošiamus mokestinius pakeitimus reagavę ūkininkai ketvirtadienį šventė. Parlamentas pritarė, kad jiems būtų taikomi mažesni Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifai. Be to, žemės ūkio pajamos nebus sumuojamos ir, kaip teigia Seimo narys Valius Ąžuolas, tai antra svarbi ūkininkų pergalė.
Priimtas mokesčių projektas
Ketvirtadienį Seime svarstant paskutinius mokestinius pakeitimus, galiausiai buvo priimti sprendimai ir dėl GPM tarifų. Balsų dauguma parlamentas pritarė grupės Kaimo reikalų komiteto narių pateiktiems pasiūlymams.
„Seimo nariai – K. Mažeika, M. Skamarakas ir V. Jucius – užregistravo tris pasiūlymus, tad šiek tiek suklaidinant Seimą, galiausiai buvo priimtas palankesnis žemdirbiams pasiūlymas, negu kad buvo kiti jų variantai“, – savo įžvalgomis apie Seime priimtą sprendimą pasidalijo V. Ąžuolas.
Gyventojų pajamų mokesčio įstatymu, metinė žemės ūkio veiklą vykdančių gyventojų apmokestinamųjų pajamų dalis, neviršijanti 60 VDU dydžio sumos, apmokestinama taikant 15 procentų pajamų mokesčio tarifą ir pajamų mokesčio kreditą, o šią sumą viršijanti apmokestinamųjų pajamų dalis apmokestinama taikant 20 procentų pajamų mokesčio tarifą.
Šiuo metu 60 VDU sudaro apie 126,5 tūkst. Eur.
„Tai, ko gero, galima laikyti daliniu žemdirbių laimėjimu bent jau vienoje GPM eilutėje“, – nurodė kalbintas Seimo narys.
Antras svarbus pasiekimas
„Iš tiesų, visi užmiršo kitą pusę – mokesčių sumavimą. Šis niuansas bus svarbus per pajamų deklaravimą 2027 m. gegužės mėnesį, kai bus deklaruojamos pajamos už 2026 m.“, – savo mintimis toliau dalijosi V. Ąžuolas.
Parlamentas pritarė, kad ūkininkams pajamos nebūtų sumuojamos, kai kitoms visuomenės grupėms tokios nuostatos bus taikomos.
„Na, pavyzdžiui, esate ugniagesys ir kartu ūkininkaujate, o gal dar sugalvojate parduoti ir medieną iš savo miško. Už kiekvienas pajamas mokestis ūkininkams bus skaičiuojamas atskirai (kaip ir iki šiol), nors likusiai visuomenės daliai pajamos bus sumuojamos į krūvą ir, automatiškai, bus skaičiuojami didesni mokesčiai. Gerai, kad parlamentarai atsižvelgė bent į žemdirbių interesus ir jų pajamos nebus sumuojamos“, – kitą priimto mokesčių projekto pusę nušvietė Seimo narys.
„Tad mokestinį smūgį patirs individualią veiklą vykdantys asmenys, medikai, – bet kokie žmonės, kurie ne tik dirba, bet turi verslą ir dar kažką parduoda bei nori užsidirbti“, – detalizavo V. Ąžuolas.
Ne visos pajamos bus sumuojamos
Pagal priimtą projektą, gautos gyventojų pajamos bus sumuojamos, tačiau ne visos.
„Nebus sumuojami dividendai, juridinės veiklos pajamos, per investicines sąskaitas gauti pinigai, nesvarbu, kokia suma tai bebūtų – 10 tūkst. Eur, milijonas ar dar daugiau“, – dar vieną medalio pusę atskleidė Seimo narys.
„Tad galima sakyti, kad tam tikros pajamos yra šiek tiek šventesnės nei kitos ir jos nebus sumuojamos“, – konstatavo V. Ąžuolas.
Ar tai reiškia, kad mokesčių padidinimas vėl nuguls ant vidurinės klasės pečių? „Taip ir atsitinka. Tik šią informaciją ministerija nutyli, nerodo pavyzdžių, kad žmonės nežinotų, kas jiems gresia. Sena valdžios taktika – klaidinti ir slėpti“, – užbaigia V. Ąžuolas.
