Pusiaužiemis, kada iš olos išlenda barsukas

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Sausio 25-oji yra savotiškas perėjimo iš žiemos į pavasarį lūžio taškas, gamtos pabudimo pradžia. Šią dieną nuo senų laikų buvo pranašaujama, kokia bus kita žiemos pusė, ar pavasaris bus ankstyvas. Tai sužinoti galima stebint barsuką – ar jis išlenda iš savo urvo ir kaip elgiasi.

Senoliai galvojo, kad jei barsukas išlenda iš savo olos ir diena yra saulėta, pamatęs savo šešėlį, išsigąsta ir eina atgal į guolį, apsiverčia ant kito šono ir užmiega. Tai reiškia, kad pavasaris bus vėlyvas. Jeigu oras apniukęs, barsukas išlenda iš urvo ir pripėduoja. Tuomet pranašaujama, kad kita žiemos pusė bus šiltesnė, o pavasaris ankstyvas.

Liaudiškoje lietuvių tradicijoje ši diena dar vadinta Kirmėlių diena, nes tikėta, kad tą dieną trumpam iš žiemos miego pabunda gyvatės ir žalčiai. Simbolinio pusiaužiemio metu žmonės žadindavo gyvybę: papurtydavo sode obelis, kad būtų derlingesnės, pastuksendavo į avilius ir taip žadindavo bites. 

Buvo sakoma, kad Pusiaužiemį diena jau pailgėjusi per avinuko šuolį. O astronominis kalendorius rodo, kad nuo saulėgrįžos šviesiojo paros laiko prisidėjo valanda su keliomis minutėmis. 

Video