Ką reikia žinoti kasant tvenkinį: taisyklės, vietos parinkimas, gylis

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr. "Canva" nuotr.

Tvenkinio kasimas, tvenkinio įrengimas, kūdros kasimas

Gyvendami nuosavame name, sodyboje ar turintis sodo sklypą žmonės dažnai svarsto, kad norėtų turėti savo vandens telkinį, kuriame galėtų maudytis ir meškerioti. Taip pat yra norinčių vandens telkinį apželdinti ir taip sukurti gražų vaizdą kieme. Pirmiausia reikėtų išsiaiškinti kokio vandens telkinio norima ir kuo jie skiriasi:

Tvenkinys: Dirbtinis vandens telkinys, įrengiamas užtvenkiant vandens tėkmę vandentakyje. Dideli tvenkiniai dažniausiai įrengiami užtvenkiant upes.

Kūdra: ji įrengiama iškasant daubą ir įrengiant nenaudojamos jokios hidroizoliacinės priemonės, kurios atskirtų telkinio vandenį nuo gruntinio vandens. Kūdra nėra papildoma vandeniu iš upių ar ežerų.

Daugeliu atveju žmonių įsirengti telkiniai yra vadinami kūdromis, nes ne visi turi galimybę vandens telkinį papildyti upės ar ežero vandeniu. Ne visi gyvena arti kito vandens telkinio, kuris galėtų būti užtvenkiamas vandentakyje. Bet pavadinimo išsiaiškinimas dar neišsprendžia problemos, kaip tinkamai įsirengti vandens telkinį savo kieme, kad vėliau tai nebūtų didesnė našta nei malonumas ir nereikėtų papildomų kaštų netinkamo įrengimo klaidoms taisyti. 

Puiki žinia, kad kasant tvenkinį iki 10 arų ploto, teritorijose, kurios nėra saugomos, specialių leidimų nereikia.

Nuo ko pradėti?

Išnagrinėjus įmonių, kurios užsiima tvenkinių kasimu, pateikiamus patarimus, stebima, kad pirmiausia pradedama nuo vietos parinkimo, galutinio vaizdo sumaketavimo ir rangovo pasirinkimo. Vietą rinktis reikia ne tik tokią, kuri jums atrodo patogiausia, įvertinkite ar ten bus vandens ir ar jis laikysis. Tai galima padaryti užsakius grunto tyrimus, kurie labai aiškiai parodys, kurioje jūsų sklypo vietoje yra tinkamiausia įsirengti vandens telkinį. Turint parinktą vietą, galima suprojektuoti galutinį vaizdą, kur bus tiltelis ir pliažas, jis reikalingas ne tik maudymuisi, bet ir žuvims neršti jei tvenkinyje bus auginamos žuvys. Tuomet turint grunto tyrimus ir norimo tvenkinio vaizdą kreipiamasi į rangovą, svarbu rangovą rinktis atsakingai, peržiūrėti jų ankstesnius darbus, atsiliepimus žmonių, kurie naudojosi jų paslaugomis, bei išsiaiškinti ar jie atlieką darbą kokybiškai. Neretai stebima, kad nepatikimi rangovai kasa per gilius tvenkinius su labai stačiais šlaitais, o tokio tvenkinio šlaitai yra lengvai išplaunami lietaus ir polaidžio vandens. Šios klaidos pasekmę, kad išplautus šlaitus vėl reiks tvarkyti ir tai kainuos papildomai, be to nesutvarkius išplautų šlaitų kyla pavojus vaikams ar gyvūnams įkristi į telkinį.

Kokios formos ir gylio tvenkinį rinktis?

Tinkamiausia forma tokia, kuri leis padaryti vingiuotą krantą, ir atkartos gamtos formas, reiktų rinktis lašo ar inksto formas, o ne tikslias geometrines. Taip yra, nes vanduo tvenkinyje turi cirkuliuoti. Cirkuliuodamas ir besimaišydamas vanduo praturtina deguonimi giluminius sluoksnius, taip mažiau kaupsis dumblas ir vanduo bus skaidresnis. 

Krantas turi būti įrengtas kuo seklesnis pageidautina iki 25 cm gylio. Tokiame sekliame krante įsikurs vandens augalai, kurie taip pat praturtins vandenį deguonimi ir sukurs tinkamas buveines vandens gyvūnams. Telkinio viduryje galima pasiekti 3 ar 3,5 metrų gylį.

Kasant tvenkinį žemės reikėtų išvežti arba paskleisti šalia ir išlyginti, nes palikus jas kaupe šalia tvenkinio ilgainiui mineralizuosis durpė ir dumblas ir visos maistinės medžiagos sutekės į prūdą.

Pagrindinės klaidos: keturkampio forma, neseklus krantas, iškastos žemės pilamos į kalniuką šalia.

Kokias žuvis veisti?

Nusprendus, kad tvenkinyje norėsite turėti žuvies, tik iškasus tvenkinį jo dugne ir keliuose šlaito vietose palikite didesnių akmenų, kurie taps prieglobsčių žuvims. Jei sudėsite du didesnius akmenis vienas ant kito, tai bus puiki vieta plėšrioms žuvims, o jei norėsite jas gaudyti žinosite, kurioje vietoje jų ieškoti.

Vietinės žuvys yra lynai ir karosai, šios rūšys yra natūrali gamtos dalis, bet auginant jas telkinyje reikės papildomos priežiūros, nes žuvys sumaišys dumblą, o tai sumažins šviesą, kuri reikalinga augalams. Taip pat žuvų ekskrementai pateks tiesiai į vandenį, kas skatins tvenkinio užaugimą augalais. Kartais pasitelkiamos nevietinės žuvų rūšys: amūrai ir karpiai, kurie turėtų išvalyti kūdrą nuo augalų, bet esant tokių žuvų pertekliui jos sunaikins didžiąją dalį augalų, kurie gamina deguonį, o tai padidins tikimybę, kad telkinys uždumblės. 

Patariama saikingai rinktis vietinių ir nevietinių žuvų kiekį ir nuolat prižiūrėti dumblo kiekį prūde, tam kad galėtumėte mėgautis puikiu vandens telkiniu ir skaidriu vandeniu jame.

Vandens telkinio priežiūra

Priežiūra yra tikrai nesudėtinga, svarbu stebėti, kad kūdra neapželtų, neuždumblėtų. Priežiūrą ir valymą reiktų atlikti tuomet kai vandens telkinys yra labiausiai nusekęs, dažniausiai tai būna antra vasaros pusė. Reikia iškirsti medžius, nendres, krūmus bei kitus nereikalingus augalus. Labai svarbu prižiūrint išlaikyti gamtinę pusiausvyrą, todėl valyti vienu metu tik pusę telkinio ir nenaudoti herbicidų, jie kenkia vandens ekosistemai. Susikaupusį dumblą reikia iškasti, jis susikaupia maždaug per 10 metų. 

Būtina prižiūrėti šlaitus, kad po kiekvieno lietaus vanduo nesidrumstu. Tai galima padaryti stiprinant šlaitus naudojant tinklelius, kokosinius kilimėlius, juos reikia užpilti žemėmis ir užsėti veja. Galima ir natūraliai susitvarkyti šlaitus apželdinant juos vilkdalgiais, dekoratyviniais ajerais ar viksvomis. 

Palankiausias metas kasti tvenkinį

Tvenkinius galima kasti bet kuriuo metų laiku, bet pats palankiausias ir optimaliausias laikas yra rudens pabaiga - žiemos pradžia. Tokiame laike kasant tvenkinys prisipildys vandens tirpstančiu sniegu ir jau pirmą vasarą po kasimo galėsite mėgautis savo vandens telkiniu. 

Įsirengti vandens telkinį savo kieme nėra sudėtinga, svarbiausia pasirinkti patikimus rangovus, kurie kasa tvenkinius ne pirmus metus ir naudoją tinkamą technika, kuri leidžia šlaitus palikti seklius. Taip pat kas keletą metų padaryti telkinio priežiūrą, ją galite atlikti ir patys, tad tikrai nereikia nerimauti, kad priežiūra reikalaus papildomų kaštų. Tariantis su rangovais dėl kainos geriausia susitarti valandinį užmokestį už darbą, ir atskirai susitarti dėl iškąstų žemių tvarkymo kainos, jei tokia paslauga jums bus reikalinga.

Video