Malkoms išbrangus dvigubai, urėdijos pasakė, kur riba renkant sausuolius

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr. "Canva" nuotr.

Nors iki kalendorinės žiemos liko kiek mažiau nei mėnuo, krentanti lauko temperatūra skatina gyventojus susimąstyti apie namų šildymą. Daugumoje savivaldybių jau yra įjungtas centrinis šildymas, o nuosavų namų gyventojai jau senokai pradėjo naudotis įvairių šilumos siurblių ar katilų teikiamos šilumos privalumais. Vienas seniausių ir populiariausių būdų šildyti namus - malkos. Malkomis kūrenamų namų kaminuose rūkstantys dūmai ir lauke tvyrantis kvapas dar ir dabar yra artėjančių arba jau užklupusių šalčių rodiklis. Nepaisant to, brangstant energijos ištekliams, kainų augimas neaplenkia ir malkų, o gyventojai jau dabar dalinasi patarimais kaip sutaupyti.

Pabrango dvigubai

Valstybinės miškų urėdijos (VMU) duomenimis, 2022 m. malkos vidutiniškai brango nuo beveik 38 eurų už kietmetrį sausio mėnesį iki 77 eurų spalio mėnesį. Tokios drastiškai kylančios energetinių išteklių kainos sukuria dar didesnį spaudimą ir taip infliacijos veikiamam žmonių mėnesio pajamų krepšeliui. Tokiu atveju gyventojai ieško išeičių ne tik kaip sutaupyti, bet ir užsitikrinti gyvenamųjų namų šildymo nepertraukiamumą.

Naujame name įsikūrusi Neringos ir Petro šeima naująjį šildymo sezoną pasitiko ne tokiomis užtikrintomis nuotaikos. "Nors mūsų namas nėra didelis, tik 80 kv. m, tačiau kylančios dujų kainos neleidžia atsipalaidavus mėgautis namų šiluma. Vis susimąstome, jog šildymas malkomis, nors ir nėra toks ekologiškas, vis dėlto gali būti daug pigesnis. Mums, kaip jaunai šeimai, tai ypač aktualu. Su vyru kartais pajuokaujame, jog malkomis kol kas "šildome" tik savo šašlykinę", - juokavo klaipėdietė Neringa. 

Plungėje gyvenanti Renata teigia, jog šiuo metu - pigiau namus šildyti dujomis, tačiau jau yra pasirūpinusi ir sausomis malkomis. "Kadangi namas yra senos statybos, jau keletą dešimtmečių šildausi malkomis, kiekvieną pavasarį pasirūpinu, jog jų užtektų visam artėjančiam sezonui. Nors šiuo metu įsirengiau naują dujinį katilą, esu užtikrina, jog pabrangus dujoms ar nutrūkus jų tiekimui, visą šildymo sezoną galėsiu naudoti sukauptas beržines ir ąžuolines malkas bei atraižas". 

Valstybinė miškų urėdija pavienio šakų rinkimo nebaudžia

Sausuoju metų laikotarpiu, besilankantieji miškuose galėjo pastebėti ir pavienius malkų ar kitų sausuolių rinkimo atvejus, tačiau jei tai nėra masinis reiškinys ar piktnaudžiavimas, VMU neplanuoja imtis baudžiamojo poveikio priemonių ir į pavienius malkų ar šakų rinkėjus žiūri racionaliai atlaidžiai.

„Jeigu valstybinių miškų apsaugos pareigūnas užfiksuos miško lankytoją, kuris nešasi kelias šakas ar žabus, jokių priekaištų tam žmogui neturės, tačiau jeigu bus vykdomas kietojo kuro ruošimas, skirtas gyvenamųjų namų šildymui, kai prisirenkama keli kietmetriai įvairios medienos, tai jau bus traktuojama kaip vagystė ir išvartų ar išlaužų pasisavinimas bei taikomos administracinio poveikio priemonės. Valstybinių miškų urėdija (VMU), siekiant palengvinti piliečių ekonominę naštą, vykdo prekybą nenukirstu mišku bei prekiauja kirtimo liekanomis, kurias pasiruošti turi pats jas įsigijęs asmuo ir kurios kainuoja ženkliai pigiau nei miško produkcija. Dėl nenukirsto miško galima kreiptis į Valstybinių miškų urėdijos regioninių padalinių specialistus“,- teigia VMU atstovai.

Video