Medienos impregnavimas gamtinėmis medžiagomis – linų aliejumi ir bičių vašku
Medienos apdorojimas impregnuojančiomis medžiagomis daromas norint prailginti jos eksploatavimo laiką ūkyje. Ekologiškos gamtinės medžiagos – linų sėmenų aliejus, kanapių sėmenų aliejus, bičių vaškas – yra geri impregnantai. Jie sustabdo puvimo procesus ir deformacijas, saugo nuo drėgmės ir vabzdžių-kenkėjų.
Ekologiškų gamtinių impregnantų pranašumas
Juose nėra sveikatai kenksmingų medžiagų ir elementų. Impregnuojant medį uždaroje patalpoje, vėdinimas nėra būtinas, nes vaškas ar aliejus neskleidžia pavojingų ir kenksmingų garų. Jeigu impregnavimo metu aliejus ar vaškas patektų ant žmogaus odos, pavojaus sveikatai jie nesukels.
Gamtinės impregnuojančios medžiagos ir antiseptikai neteršia aplinkos.
Pastebėta, jog linų aliejumi nudažytos medienos tikras natūralus kvapas dar daugiau sustiprėja. Tai malonus dalykas, ypač medinėje pirtyje. Linų aliejus yra hidrofobiškas – jis atstumia drėgmę.
Linų sėmenų aliejus medienos impregnavimui
Linų ir kanapių aliejai išblizgina medieną, padeda išsaugoti jos struktūrą, daro ją patvaresne, prailgina gyvavimą. Linų sėmenų aliejaus galima pasigaminti patiems arba įsigyti kaime seno, pastovėjusio linų aliejaus, kuris maistui jau netinkamas. Dažymui tinka ir tamsios drumzlinos linų sėmenų aliejaus nuosėdos, susidarančios butelio dugne.
Medžiagos, esančios linų aliejaus sudėtyje, paveikiamos išorinių faktorių (deguonies, šviesos, šilumos), sutirštėja, sukietėja, vyksta polimerizacijos procesas. Įtrintas į medieną aliejus tampa kieta mase.
Medienos paruošimas aliejavimui
Pradžiai medienos paviršių būtina nuvalyti nuo dulkių ir purvo. Jeigu ant medienos yra senų dažų sluoksnis – jį reikia pašalinti. Nušlifuokite paviršių smulkiu švitriniu popieriumi. Visas dulkes sausai ir kruopščiai nušluostykite.
Labai svarbu, kad mediena būtų visiškai sausa. Drėgmės kiekis joje neturi viršyti 15 %. Paviršius neturi būti šlapias ar drėgnas prieš aliejuojant jį. Jeigu medieną impregnuosite lauke, rinkitės saulėtą sausą dieną, o ne lietų ar rūką.
Linų sėmenų aliejaus paruošimas
Pažengę specialistai rekomenduoja ypatingai paruošti linų aliejų – pašildyti jį dviejuose puoduose. Linų aliejų jie įpila į mažesnį puodą, o į didesnį puodą įpilą vandens ir kaitina jį. Mažesnį puodą su aliejumi įdeda į didesnį puodą su karštu vandeniu. Taip pašildomas aliejus. Kitą vertus, ši procedūra nėra labai būtina, jeigu nėra laiko jai atlikti. Tiesiog šiltas linų aliejus geriau ir greičiau įsiskverbia į visas medienos mikroskopines poras ir užpildo jas.
Medienos aliejavimo technologija
Mediena dažoma linų ar kanapių aliejumi naudojant plokščią teptuką. Yra ir kitas variantas – įtrinti aliejų į medieną smulkaus grūdėtumo švitriniu popieriumi.
Dažant medieną aliejumi, teisingai judinkite teptuką – tik išilgai medienos pluoštų krypčiai. Svarbu, kad aliejaus sluoksnis būtų labai plonas. Storas sluoksnis nerekomenduojamas – jis ilgiau džiūs. Visi sekantys sluoksniai irgi turi būti ploni.
Leiskite pirmam linų aliejaus sluoksniui išdžiūti 1 parą. Plonas sluoksnis kaip tik suspės išdžiūti per tokį laiką. Laukdami sluoksnio išdžiūvimo, linų aliejų laikykite šaltoje vietoje, kurioje temperatūra neviršija 0 C.
Praėjus parai nudažykite medieną antru linų aliejaus sluoksniu – pagal jos pluoštų linijų kryptį, kaip ir pirmame sluoksnyje. Palikite džiūti parą.
Aliejavimo procedūras kartokite tiek, kol pasieksite norimą medienos blizgesį. Kartais gali prireikti ir 6-8 sluoksnių (jeigu aliejuojama mediena ateityje nuolat kontaktuos su vandeniu ar drėgme, pvz., pirtyje arba ant stogo). Aliejaus sluoksniai visiškai išdžiūs per 2-3 savaites.
Smulkių medinių dirbinių impregnavimas linų aliejumi
Norėdami impregnuoti smulkius medinius dirbinius (peilių rankenas, šaukštus, dubenėlius) įmerkite juos į linų aliejų 1-2-3 paroms. Apie tai, kad medinis dirbinys jau kaip reikiant impregnavosi, byloja oro burbuliukai, atsirandantys ant įmerkto dirbinio paviršiaus.
Kiti medienos aliejavimo būdai
Dar vienas geras aliejavimo būdas – paprastu sodo purkštuvu. Purškimas visada nudažo paviršių tolygiu ir plonu sluoksniu (dažais, lakais, o šiuo atveju – linų aliejumi). Žinoma, daug priklauso ir nuo paties purkštuvo kokybės: jeigu tai senas įrankis, o sluoksnio kokybei nekeliama didelių reikalavimu – tuomet drąsiai galite impregnuoti purškimo būdu tvorą ar daržinę.
Efektyvumu pasižymi ir toks būdas kaip aliejaus įtrynimas į medieną sausu austiniu nespalvotu skuduru. Spalvotas ir dažytas skuduras gali šiek tiek nuspalvinti aliejų ir medieną, o to visai nereikia. Jokiu būdu nenaudokite drėgno skuduro. Aliejus įtrinamas skuduru išilgai medienos pluoštų.
Bičių vaškas medienos impregnavimui
Vaško sluoksnis ne tik sustiprina medienos paviršių, bet ir dailiai paryškina jos pluoštų struktūrą. Vaškas dar geriau atstumia drėgmę ir vandenį. Vienintelis minusas – vaškuotos grindys labai traukia dulkes. Todėl didelių horizontalių medinių paviršių, ant kurių gali kauptis dulkės ir purvas, geriau nevaškuoti.
Bičių vaško paruošimas impregnavimui
Norint impregnuoti bičių vašku didelius medinius paviršius, vašką rekomenduojama atsargiai pašildyti dviejuose puoduose (kaip ir linų aliejaus aprašyme). Didesniame puode karštas vanduo, mažesniame – vaškas.
SVARBU: Įspėjame, kad atlikti šią procedūra reikia labai atsargiai – jeigu kaitinate vandenį ant ugnies. Bičių vaškas gali užsidegti nuo tiesioginio kontakto su atvira liepsna. Tad, nedariusiems to anksčiau naujokams patariama susilaikyti ir nerizikuoti.
Medienos vaškavimo technologija
Šiltu vašku mediena impregnuojama naudojant plokščią platų teptuką. Dažoma pagal pluoštų linijas. Pradinį vaško sluoksnį palieka džiūti 1 parą.
Mažesnius medinius paviršius galima impregnuoti šaltu bičių vašku, be užsiliepsnojimo rizikos. Impregnavimui šaltu vašku naudojamas nedažytas skuduras, pageidautina iš natūralios medžiagos. Vašką įtrina skuduru į medieną, kitaip tariant – vaškuoja. Vaškavimo kryptis – išilgai medienos plaušų.
Praėjus parai paviršių vėl vaškuoja. Iš viso gali užtekti 2 sluoksnių. Daugiau sluoksnių prireiktų tuo atveju, jeigu siekiama ypatingo blizgumo.
Po to, kai paskutinis vaško sluoksnis įtikinamai išdžiūs, nupoliruokite vaškuotą paviršių vilnos skuduru. Vilna irgi reikalinga nedažyta, natūrali.
Bičių vaško ir linų aliejaus mišinys
Pagreitinti linų aliejaus džiūvimą galima, sumaišius jį prieš impregnavimą su šiltu bičių vašku. Bet nemaišykite natūralaus linų aliejaus su terpentinu ar degutu: pastarosios dvi medžiagos nors ir pagreitina džiūvimą, bet yra labai neekologiškos. Visa ekologiško aliejavimo prasmė tokiu atveju nueitų veltui.
Linų aliejus, sumaišytas su bičių vašku, džiūva per 3-4 dienas. Pradžiai pašildykite vašką, o paskui – linų aliejų. Sumaišykite juos šiltus, bet ne karštus. Virti jų nereikia.