„Biolectric“ biodujų jėgainės atidarymas pieno ūkyje – unikalus žingsnis tvarumo link (VIDEO)
Ūkininkas Arūnas Lipavičius iš Kiškėnų kaimo (Klaipėdos r.) faktiškai įgyvendino uždaros grandinės ciklą savo ūkyje. Čia perdirbamas visas ūkyje susidarantis skystas mėšlas ir netinkami šėrimui pašarų likučiai, taip sumažinant pieno gamybos ir mėsinių galvijų auginimo savikainą.
Per maždaug vienerius metus tarp dviejų srutų lagūnų UAB „interAG“ instaliavo ne tik Austrijos kompanijos BAUER mėšlo separatorių, bet ir maždaug 1000 kilovatų per parą elektros bei šilumą gaminančią Belgijos bendrovės „Biolectric“ biodujų jėgainę.
„Turime išseparuotą frakciją, su kuria galime pakreikti guoliavietes. Gauname elektrą, gauname šilumą“, – "Biolectric" biodujų jėgainės ir BAUER separatoriaus naudą vardija A. Lipavičius, pridurdamas, jog ūkis praktiškai atsikratė nemalonių kvapų, dėl kurių nepatogumų patirdavo kaimynai. Juk Klaipėdos rajonas – viena sparčiausiai besiplečiančių teritorijų. Tai patvirtino ir "Biolectric" biodujų jėgainės atidaryme apsilankęs Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas, kuris anksčiau irgi ūkininkavo. Kaip ir A. Lipavičius, dabartinis meras valdė pieno ūkį.
Paklaustas, kiek pareikalavo investicijų „Biolectric“ biodujų jėgainės ir BAUER separatoriaus instaliavimas, A. Lipavičius šypsodamasis atsakė, jog daug, tačiau atsipirkti investicijos turėtų maždaug per 5 metus.
Taip pat ūkininkas pripažįsta, kad turint per 200 melžiamų karvių ir šiek tiek mėsinių galvijų, be Europos Sąjungos paramos toks projektas būtų per brangus ūkiui. Šįsyk paramos intensyvumas siekė 65 proc., tad ūkininkas be problemų įgyvendino svajonę.
Kaip teigia UAB „interAG“ direktorius Ugnius Stančiauskas, dabar itin palanku statytis biodujų jėgaines, nes paramos intensyvumas siekia nuo 50 iki 85 proc.
„Aš visą laiką mėgstu daryti ne žodžiais, ne pasakojimais, o darbais. Visą laiką kviečiu atvykti ir pasižiūrėti, kaip tai veikia“, – teigia U. Stančiauskas.
Belgų gamybos „Biolectric“ biodujų jėgainė valdoma visiškai automatizuotai. Žemdirbys ją gali valdyti net mobilaus ryšio telefonu ar planšete.
„Ją galima bet kada įjungti ir bet kada išjungti, o elektros energijos perteklių atiduoti pasaugojimui į ESO tinklus, bei iš ESO pasiimti tada, kada elektros prireikia, pavyzdžiui, grūdų džiovykloms arba kombinuotų pašarų gamybai, kai suvartojama labai daug elektros energijos“, – privalumus vardija U. Stančiauskas.
Įdomu tai, kad A. Lipavičius yra ir žemės ūkio kooperatyvo „Pienas LT“ narys, tad kooperatyvas irgi prisidėjo, kad biodųjų jėgainės ir separatoriaus projektas atsirastų ūkyje. Palanku dar ir tai, kad dabartinis žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius pažadėjo palengvinti smulkiems ir vidutinio dydžio ūkininkams kelią gaunant paramą.
„Jei neliks tokių ūkininkų, mes vis tiek apsirūpinsime pienu, bet tokiu atveju Lietuvoje liks tik megaūkiai. Reikia visapusiškai tokius projektus skatinti“, – atidarymo metu kalbėjo K. Starkevičius.
Europoje yra instaliuota per 400 „Biolectric“ biodujų jėgainių, o vien kaimyninėje Lenkijoje – per šimtą. Tokių jėgainių galingumai siekia nuo 11 iki 74 kW.
Kita "Biolectric" biodujų jėgainė yra pastatyta pas kitą Klaipėdos rajono ūkininką Romą Liaudanską.
Norėdami gauti daugiau informacijos apie „Biolectric“ biodujų jėgaines, galite susisiekti su vieninteliu oficialių „Biolectric“ atstovu Lietuvoje UAB „interAG“ el. paštu info@interag.lt, tel. +370 672 82677 arba apsilankę interneto svetainėje https://www.interag.lt/biolectric
Plačiau apie „Biolectric“ biodujų jėgainės atidarymą žiūrėkite šiame „Agrobitė play“ reportaže.