Stiprinamas VVG pajėgumas rengti ir įgyvendinti projektus

Sūduvos VVG atstovė Asta Prajarienė su partneriais iš Lenkijos. Sūduvos VVG atstovė Asta Prajarienė su partneriais iš Lenkijos.

Siekdama skatinti kaimo gyventojus ir organizacijas aktyviai dalyvauti vietovės ir bendruomenės plėtroje, valstybė vietos veiklos grupėms (VVG) padeda rengti ir įgyvendinti įvairius projektus, susijusius su LEADER iniciatyvomis. LEADER – viena iš ES bendrijos iniciatyvų, siekianti pasitelkus vietos gyventojus ir nevyriausybines organizacijas, vietos verslininkus ir valdžios institucijas skatinti tolygią regionų plėtrą, gerinti gyvenimo kokybę kaime, spręsti socialines, ekonomines ir aplinkos problemas. 

Nuo spalio 2 d. iki lapkričio 30 d. bus galima teikti paraiškas paramai pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „LEADER“ veiklos sritį „VVG bendradarbiavimo projektų rengimas ir įgyvendinimas“.

Skatina turistus atvykti į Suvalkiją

Asta Prajarienė, Sūduvos VVG atstovė, pasakoja, kad pagal minėtą veiklos sritį įgyvendino tris projektus: „Sėkmės atveju (dar vyksta projektų vertinimas) partnerio teisėmis planuojame dalyvauti dar dviejų projektų įgyvendinime“.

Projektai daugiausia susiję su kultūriniais renginiais, vietos produkcijos pristatymu Lietuvos ir užsienio parodose, specializuotais mokymais amatininkams. 

„Visus projektus sieja veiklos, kuriomis tiesiogiai ar netiesiogiai skatinama turizmo plėtra Suvalkijos krašte“, – akcentuoja A. Prajarienė. 

Rengiant projektus ji pataria labai atsakingai planuoti biudžetą: „Mūsų praktikoje tikriausiai dar nebuvo tokio projekto, kurio įgyvendinimui netektų pasitelkti išmanumo ir nuosavų lėšų, nes viską iki smulkmenų apgalvoti rengimo etape labai sudėtinga“.

Į VVG bendruomenės kreipiasi pagalbos ne tik dėl įgyvendinamo projekto pagal vietos plėtros strategiją, bet ir dėl kitų joms svarbių klausimų. 

„ Žinant, jog yra stiprus užnugaris, ne taip baisu imtis naujos veiklos ar inicijuoti kitus pokyčius vietovėje. VVG yra tarpininkas tarp įvairių institucijų ir bendruomenių sprendžiant kilusius klausimus ar susidariusias problemas“, – pastebi Sūduvos VVG atstovė.

Bendradarbiavimo projektai skatina pokyčius ir inovacijas, pastebi ji. Vykdant įvairias veiklas užsimezga pažintys, ryšiai ne tik tarp vietos gyventojų, bet ir kaimyninės savivaldybės ar užsienio, pasidalijama gerosios praktikos pavyzdžiais. Itin svarbu, kad įvairios bendros veiklos, išvykos didina bendruomenėse aktyvumą, kuris, pasak A. Prajarienės,  pastaraisiais metais sumažėjęs. 

Tikslinės grupės – socialiai pažeidžiami gyventojai ir jaunimas 

Paraiškos pagal veiklos sritį „VVG bendradarbiavimo projektų rengimas ir įgyvendinimas“ priimamos įgyvendinti VVG tarptautinio bendradarbiavimo parengiamuosius projektus (techninė parama), tarptautinio bendradarbiavimo bei teritorinio bendradarbiavimo projektus.

Finansuojant teritorinio bendradarbiavimo projektą parama teikiama, jei šio projekto pobūdis: investicijos į žmogiškąjį kapitalą (pvz., mokymai); investicijos į viešosios poilsio, laisvalaikio, rekreacinės infrastruktūros kūrimą ir (arba) atnaujinimą; ekonominės veiklos vykdymas.

Finansuojant tarptautinio bendradarbiavimo projektą skiriama parama ir projektui parengti, ir jį įgyvendinti.

a

Vienam tarptautinio bendradarbiavimo projektui parengti („Techninė parama“) gali būti skirta iki 3 tūkst. Eur su PVM, kompensuojant 100 proc. tinkamų finansuoti išlaidų, o tokiam projektui įgyvendinti gali būti skirta iki 100 tūkst. Eur, kompensuojant 100 proc. tinkamų finansuoti išlaidų.

Vienam teritorinio bendradarbiavimo projektui įgyvendinti gali būti skirta iki 100 tūkst. Eur, kompensuojant 95 proc. tinkamų finansuoti išlaidų.

Projekto tikslinės grupės: socialiai pažeidžiamos visuomenės grupės (senyvo amžiaus žmonės, negalią turintys asmenys, skurdą ir skurdo riziką patiriančios šeimos, daugiavaikės šeimos, bedarbiai, kt.), taip pat jauni žmonės (asmenys iki 40 metų). 

Parama teikiama ir naujuoju periodu 

Šiemet startavusiame Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiame plane (SP) taip pat numatyta finansuoti vietos plėtros strategijas. Iki lapkričio mėnesio pabaigos ŽŪM turės būti priimti sprendimai dėl visų 49-ių VVG strategijų, kurios buvo pateiktos Nacionalinei mokėjimo agentūrai.

SP priemonės „Bendruomenių inicijuota vietos plėtra – LEADER“ tikslas – skatinti užimtumą, augimą, lyčių lygybę, socialinę įtrauktį ir vietos plėtrą kaimo vietovėse, įskaitant bioekonomikos ir darnaus miškų ūkio sektorius. Naujuoju 2023–2027 m. laikotarpiu priemonei numatyta beveik 76,08 mln. Eur. Vidutinė vienos vietos plėtos strategijos suma siekia apie 1,5 mln. Eur. 

Pareiškėjais galės būti fiziniai ir juridiniai asmenys, deklaravę nuolatinę gyvenamąją vietą arba registruoti konkrečios VVG teritorijoje. 

Maksimali galima paramos suma vienam vietos projektui – iki 200 tūkst. Eur.

a

Video