Kodėl šiltnamį geriau statyti rudenį

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr. Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

Kai dauguma daržininkų nuima paskutinį derlių ir ruošiasi žiemai, daugiau patirties turintys žino: ruduo – žymiai palankesnis metas šiltnamiui statyti. Statantys šiltnamius pavasarį primena studentus, kurie pradeda ruoštis egzaminui paskutinę naktį, kai lieka labai mažai laiko. Kokie argumentai byloja rudens naudai?

Rudenį iki lapkričio žemė dar nėra stipriai įšalusi ir netapo pernelyg klampi, kaip pavasarį, kai dirva tik pradeda atitirpti nuo žiemos šalčių ir dar nespėja išdžiūti nuo tirpsmo vandens.

Įsivaizduokite, kaip sunku tokiomis pavasario sąlygomis statyti šiltnamį? Jau nekalbant apie tai, kad montuojantiems šiltnamį teks bristi per purvą, todėl procesas labai apsunkintas ir lėtas. O rudenį šiltnamiai įrengiami kietoje žemėje, karkasas tvirtinamas be sunkumų, o tai svarbu pučiant stipriam vėjui. Tai taikoma ir tradiciniams šiltnamiams iš plėvelių ir stiklo, ir polikarbonato šiltnamiams.

Niekas nestatys šiltnamio purve, net pasamdyti šiltnamių montuotojai ir specialistai gali atsisakyti tokio pasiūlymo. Todėl teks palaukti, kol žemė išdžius. Ir tai įvyks ne anksčiau kaip balandžio mėnesį. Be to, gali skirtis žemės džiūvimo laikas. Kai kur sklypas stovi žemumoje, kai kur žiemą buvo daugiau sniego, tad skirtumas gali siekti 2-3 savaitės. Per tą laiką pavasariniai daigai gali peraugti ir ištįsti.

Rudenį galima atlikti visus paruošiamuosius darbus – išvalyti būsimo šiltnamio dirvą nuo piktžolių, apdoroti nuo kenkėjų ir patręšti.

Žiemą šiltnamio, pastatyto rudenį, viduje nebus sniego, vadinasi, žemė įšals giliau. Tai sumažina grybelių ir kenkėjų lervų skaičių. O pavasarį ta pati žemė šiltnamio viduje greičiau atitirps ir įšils, kartu su ja greičiau įšils ir oras šiltnamyje. Tai palankiai sąlygoja ankstyvo daržovių sodinimo galimybę.

Pavasarį, kai daržininkai suskumba statyti šiltnamius, į šią paslaugą pas specialistus nusidriekia nemaža eilė. Visi nori kuo greičiau pradėti mėgautis savo užaugintais agurkais ir pomidorais. Bet pavasariniai orai būna nenuspėjami. Dėl to šiltnamio įrengimas gali vėluoti, o derlius bus atidėtas į vėlesnį laiką nei tikėtasi. Ir gaunasi, kad pavasariniai šiltnamiai įrengiami net iki pat birželio. Todėl ankstyvo derliaus gali ir nebūti.

Be to, pavasarį išaugusi paklausa išprovokuoja šiltnamių kainų augimą. Rudenį viskas atvirkščiai. Sezono pabaigoje kainos, priešingai, mažėja. Rugsėjo-spalio mėnesiais eilių šiltnamio įrengimui beveik nėra. Galima net rinktis patogesnį įrengimo laiką.

Rudenį šiltnamiams skirtų medžiagų ir įrangos kainos mažesnės nei pavasarį, kai jų paklausa būna žymiai didesnė. Ruduo – išpardavimų laikotarpis.

Pavasarį dažniausiai taikomas šioks toks antkainis parduodamiems šiltnamiams, jie pabrangsta. Neįmanoma balandį-gegužę įrengti šiltnamį pigiau ir greičiau nei rugsėjį-spalį.

Apibendrinant, turime štai tokį rudeninio šiltnamio įrengimo pranašumų sąrašą:

• gruntas yra sausesnis, todėl lengviau statyti šiltnamį;

• dirva jau būna paruošta ankstyvam pavasariniams sodinimui ir su mažesniu kenkėjų kiekiu;

• ankstyvo sodinimo ir ankstyvo derliaus nuėmimo galimybė (pvz., galimybė pasodinti ridikėlius ir nuimti jų derlių net prieš sodinant pomidorus);

• kainos mažesnės;

• beveik nėra eilių pas įrengimo specialistus.

Pavasarinio šiltnamio įrengimo trūkumai:

• klampesnis neišdžiūvęs gruntas, apsunkinantis statymą;

• aukštos kainos, didesnės nei rudenį;

• eilės, laukiant specialistų, ir dėl to pavėluotas įrengimas;

• žemėje yra daugiau parazitų ir bakterijų;

• pavėluotas ar prarastas derlius.

Video