Į laukus išriedėjo pirmieji kombainai (VIDEO)
Vasara įpusėjo ir laukuose jau galima pamatyti kombainus. Tiesa, prieš savaitę viskas kol kas atrodė liūdnai. „Pabandymas pjauti buvo. Bet po poros priekabų išvijo lietus“, – pasakoja Tadas Stalioraitis, ūkininkaujantis Šakių rajono savivaldybėje. Jam antrina ir Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) vadovas Audrius Vanagas, teigdamas, kad kol kas visoje Lietuvoje stebimi tik pavieniai išvažiavimai, nors pastaruoju metu stebimas ir žieminio rapso derliaus nuėmimas. Orai šiek tiek pasitaisė, bet ar ilgam?
Nepalankūs orai
„Didžioji dalis grūdų dar yra nesubrendę ir ūkininkai laukia“, – konstatuoja A. Vanagas. Intensyvesni kūlimai prasidėję Pietų Lietuvoje. Pasak LGAA vadovo, šiaurinėje šalies dalyje žemdirbiai nukūlė tik pavienius laukus.
„Orai nelepina. Kiekvieną dieną po truputį užlyja ir sinoptikų prognozės nieko guodžiančio nežada“, – pažymi A. Vanagas. Ką tai reiškia žemdirbiams? „Visi darbai stumiasi į vieną krūvą. Tiek miežių, tiek kviečių kūlimas keliasi į tą pačią pusę“, – atsako LGAA vadovas.
„Kai pjoviau drėgmė buvo 14–14,5 – tai idealu. Bet dabar nerodo net poros dienų be lietaus, tai nežinia, kaip bus“, – pirmais duomenimis iš laukų dalijasi ūkininkas T. Stalioraitis ir prideda, kad jei orai nesikeis, miežių derlių nukulti gali ir lietus.
Praėjusiais metais pirmieji kombainai Pietų Lietuvoje į laukus išridėjo jau liepos pradžioje.
(Ne)derlinga kultūra
„Grūdinių kultūrų kūlimas prasideda nuo žieminių miežių. Ūkininkai šią kultūrą neretai renkasi dėl sėjomainos“, – pasakoja A. Vanagas. Tiesa, jis pažymi ir dar vieną niuansą. Paprastai su miežiais žemdirbiai išbando ir technikos pajėgumus bei potencialą. Tačiau paprastai miežiai nepasižymi nei dideliu derlingumu, nei pelningumu, ypač šiemet.
Griškabūdžio sen., Degutinės k. ūkininkaujantis T. Stalioraitis spėja, kad pagal pirmuosius bandymus šiemet miežių derlingumas gali siekti 7 t/ha.
„Žemdirbiai skaičiuoja, kad žieminių miežių savikaina gaunasi 6–7 tonos iš hektaro. T. y. tiek reikėtų kulti iš hektaro, kad bent išsilygintų išlaidos. Jeigu derlingumas vis tik suksis apie tokius skaičius, o kainos nesikeis, tai pelningumo didelio nebus“, – apibendrina LGAA vadovas.
Auginti paprasta, bet nenaudinga
„Miežiai yra jautresni žiemos šalčiams. Iš rudens gali peraugti. Nemaža grėsmė kyla ir dėl iššutimų. O šiemet dėl permainingų orų ir lietaus laiku nenukūlus miežių šie gali tiesiog nubirti“, – grūdinės kultūros auginimo iššūkius vardija A. Vanagas. Visgi pagrindinė rizika, pasak jo, žemas pelningumas.
T. Stalioraitis atskleidžia, kad žieminius miežius sėjo antrus metus, tačiau šiemet jau paskutinį kartą. Kodėl? „Su auginimu viskas paprasta. Bet kainos tragiškos ir juos labai sunku išnaikinti iš dirvos“, – tiesiai šviesiai rėžia ūkininkas.
Žemės ūkio duomenų centro duomenimis, birželio 16–22 d. Lietuvos grūdų supirkimo įmonėse pašarinių miežių (II klasė) vidutinė supirkimo kaina siekė 167,34 EUR/t. T. y. 0,74 proc. mažiau nei tuo pačiu laikotarpiu 2024 m.
