Informacija apie įžuvinimą ir žuvų išteklių mokslinius tyrimus pasiekiama visiems

Asociatyvi nuotrauka. Asociatyvi nuotrauka.

Aplinkos ministerija skaitmenizavo įžuvinimo  ir žuvų išteklių mokslinių tyrimų procesus ir atveria juos visuomenei. Nuo šiol kiekvienas Lietuvos gyventojas gali matyti kada, kuriuose vandens telkiniuose kokios žuvys įveisiamos ir net gali gyvai stebėti įžuvinimą. Taip pat visi besidomintieji gali susipažinti su mokslininkų atliktais tyrimais ir sužinoti, kokios hidromorfologinės vandens telkinių sąlygos, kiek ir kokių žuvų juose gyvena.

„Aplinkosaugoje vykstančių procesų skaitmenizavimas, skaidrinimas ir viešinimas visuomenei yra vienas pagrindinių mūsų prioritetų, toks jis ir išliks. Kviečiu smalsuolius dalyvauti mūsų upių ir ežerų įžuvinimuose“, – sako aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Minėtus duomenis galima rasti  informacijos apie biologinę įvairovę rinkimo, tvarkymo, analizės ir pateikimo visuomenei sistemos Biologinės įvairovės informacinės platformos dalyje, skirtoje įžuvinimui  ir moksliniams žuvų išteklių tyrimams.

Įžuvinimo modulyje suvesti duomenys apie tai, kokias žuvis numatyta įveisti vykdant valstybinę žuvivaisos programą ar vandens telkinio tvarkymo planus tuose vandens telkiniuose, kuriems išduoti leidimai naudoti žvejybos plotą (išnuomotuose telkiniuose). Planuojama žuvų įveisimo data ir vieta taip pat viešinama Biologinės įvairovės informacinės platformos tinklalapyje

Žuvų išteklių mokslinių tyrimų modulyje sudaryta galimybė visuomenei susipažinti su  juos dominančio vandens telkinio hidromorfologinėmis salygomis, jame  gyvenančiomis žuvų rūšimis, jų gausumu, biomase. Galima palyginti atskiro vandens telkinio tyrimo duomenis su ankstesnių metų tyrimo duomenimis, pateiktos žuvų išteklių būklės mokslinės prognozės ir rekomendacijos.

Šis modulis tampa pagrindiniu kanalu, per kurį visi mokslininkai teiks duomenis apie žuvų išteklių mokslinius tyrimus. Kol kas įkelta tik dalis šių tyrimų, bet ateityje, kai visi jie bus teikiami per šią sistemą, atsiras galimybė juos lyginti su įžuvinimo duomenimis, o tai leis tiksliau planuoti, kokius vandens telkinius kokiomis žuvų rūšimis reikia įžuvinti.

Jei pastebėsite klaidų, neatitikimų ar turėsite pastabų siųskite el. paštu izuvinimas@am.lt

Biologinės įvairovės informacinės platformos tikslas – informacinių technologijų priemonėmis rinkti, tvarkyti, analizuoti, teikti visuomenei duomenis su šalies biologinės įvairovės apsauga ir naudojimu susijusias viešąsias ir administracines elektronines paslaugas. Numatoma įdiegti naujas arba modernizuoti esamas skaitmenines paslaugas.

Šis įrankis pradėtas kurti praėjusiais metais, procesą planuojama užbaigti iki 2023 m. pabaigos. Tam skirta 1,7 mln. eurų ES sanglaudos fondų lėšų.

Projektą įgyvendina Aplinkos ministerijos ir jai pavaldžių institucijų – Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos ir Aplinkos apsaugos agentūros – specialistai.

Aplinkos ministerijos informacija

Video