Lenkijos ūkininkai siekia, kad būtų atlyginta saugomų paukščių padaryta žala

Laukuose gyvenančios gervės daro didelę žalą pasėliams. Farmer.pl nuotr. Laukuose gyvenančios gervės daro didelę žalą pasėliams. Farmer.pl nuotr.

Galimybė kompensuoti Lenkijos ūkininkams ir žvejams, už saugomų paukščių laukuose ir tvenkiniuose padarytą žalą, svarstyta šią savaitę, praneša farmer.pl.  

Gamtos apsaugos įstatymą, šioje šalyje siekiama papildyti nuostatomis dėl Valstybės iždo atsakomybės už tam tikrų rūšių saugomų paukščių padarytą žalą, dėl kurios ūkininkai ir žvejai patiria nuostolių. 

„Dabar nėra reglamentų, leidžiančių išmokėti kompensacijas ūkininkams ir žuvų augintojams už paukščių padarytą žalą“, – Lenkijos Seimo Aplinkos apsaugos ir Žemės ūkio komitetų posėdyje sakė Zbignievas Ziejevskis.

Jis atkreipia dėmesį, kad vietos Žemės ūkio rūmai reikalauja sprendimų ir pabrėžė, kad ūkininkai vis dažniau kovoja su saugomais paukščiais, kurių populiacija nuolat auga: paukščiai visiškai sunaikina derlių, nuskabydami pasėtus grūdus ar sulesdami jaunus augalus. Laukuose „apsilankius“ kelių šimtų paukščių pulkui, tenka sodinti naujus augalus.

Skaičiuojama, kad į Lenkiją kasmet parskrenda apie 60 000 kormoranų, kurie čia peri ir atsiveda vidutiniškai po du jauniklius. Tai reiškia, kad sezono pabaigoje, apie liepos mėnesį, gyvena jau apie 120 000 paukščių. Kiekvienas iš jų suvalgo apie 400 gramų žuvies. Vidaus vandenų žuvininkystės institutas suskaičiavo, kad šiaurės rytų Lenkijos ežeruose mintantys kormoranai suėda beveik 1,2 tūkst. tonų žuvies. Tai – daugiau nei profesionalūs žvejai sugauna (apie 1000 tonų).

Kaip sakė M. Ziejevskis, ūkininkai ir žvejai nori ne didelių taisyklių pakeitimų, o tik galimybės reikalauti iš Valstybės iždo kompensacijos už saugomų paukščių padarytą žalą. Kalbama apie kormoranus, gerves, laukines žąsis, gulbes.

Lenkijos klimato ir aplinkos viceministrė Malgorzata Golinska pripažino, kad ši problema egzistuoja seniai ir siūlomi reglamentai pateisina ūkininkų lūkesčius. Bet ar jie tikslūs, bus aiškinamasi, praneša farmer.pl. 

Video