Žaliasis kursas – iššūkiai ir galimybės (video)

Žemės ūkio specialistai ir ūkininkų bendruomenė po truputį supranta, kokia yra Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginio plano nauda mūsų šalies žemės ūkiui. Tiesa, kol planas dar derinamas su Europos Komisija, prie jo dar dirbama, kartu primenant ūkininkams apie ES Žaliąjį kursą ir su juo susijusius įsipareigojimus.

„Didžioji Europos Sąjungos biudžeto dalis tenka žemės ūkiui, tačiau pinigų už dyką neduoda. ES kelia įvairius reikalavimus, kurie ne visada yra palankiai priimami, kurie šiek tiek stabdo gamybą arba neskatina gamybos. Kaip tik šiuo metu vyksta strateginio plano rengimas“, – sako viceministras E. Giedraitis.

Pasak viceministro, iš pradžių diskusijos dėl šio plano vyko audringai. Per praėjusią žiemą ir pavasarį buvo sulaukta nemažai pastabų.

„Kalbėjomės labai dalykiškai su mūsų socialiniais partneriais, su ūkininkų organizacijomis. Pristatinėjome ir pastabas, ir kartu rengėme pozicijas įvairias. Taigi, tas darbas vis dar tęsiasi. Žemės ūkio ministerija nori išsiderėti (iš Europos Komisijos – pastaba) kuo palankesnes sąlygas žemdirbiams“, – pabrėžė E. Giedraitis.

Žemės ūkio viceministras įsitikinęs, kad jeigu yra keliami reikalavimai ūkininkams, už tai turi būti ir teisingai atlyginta.

Kalbėdamas apie Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginio plano rengimą, E. Giedraitis pasidžiaugė, kad į jo rengimą ir tobulinimą ūkininkai yra aktyviai įsitraukę.

Kartu su šiuo planu įgyvendinamos priemonės, kurios padeda žemdirbiams prisitaikyti prie Žaliojo kurso tikslų.

„Po ilgos pertraukos nemaža suma yra skirta tiksliajam ūkininkavimui, – akcentavo jau paskelbtą šaukimą („Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“) E. Giedraitis. – Ten remiama tai, kas ūkininkui padeda sutaupyti trąšų. Tai technika, kuri tręšia pagal žemėlapius, pagal žemės tyrimus. Tai ir purkštuvai, kurie išpurškia su kintama norma, sensoriai, kurie irgi dozuoja trąšas pagal poreikį“. 

Sykiu Žemės ūkio ministerija, kaip teigia E. Giedraitis, norėtų, kad žemdirbiai tinkamai rūpintųsi ir bioįvairove, kas ne mažiau akcentuojama ir Žaliojo kurso kelyje.

„Norėtųsi, kad Lietuvoje neįsivyrautų monokultūros“, – sako žemės ūkio viceministras.

Ūkininkams nevertėtų baimintis pokyčių, nes nauji reikalavimai ir įsipareigojimai nenutiks per vieną dieną. Be to, numatoma ir tam tikrų išimčių, atsižvelgiant į energetinių išteklių brangimą, karą Ukrainoje ir pan.

Pavyzdžiui, 2023 metai yra pirmieji metai, kai įsigalios nauji geros agrarinės aplinkosauginės būklės (GAAB) reikalavimai. Tai dėl karo Ukrainoje kitais metais dar neveiks GAAB-7 (draudimas atsėliuoti) ir GAAB-8 reikalavimai (reikalavimas 4 proc. ploto skirti negamybinėms veikloms).  

„GAAB‘ai yra privalomi, todėl jei jų nebus laikomasi, žemdirbiai tiesiog negalės gauti tiesioginių išmokų, netgi kalbant apie bazinę išmoką“, – pabrėžė E. Giedraitis.

Beje, kitais metais dar nereikės laikytis ir dar vieno GAAB reikalavimo (palikti ne mažesnes kaip 3 metrų pločio palaukes šalia ūkininkų laukuose esančių melioracijos griovių), nes tiesiog vėluojama patvirtinti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginį planą.

Iš pažiūros įvairūs reikalavimai gali atrodyti painūs, bet žemdirbiams visad į pagalbą ateina tie, kurie yra arčiausiai žmogaus.

„Žemės ūkio ministerija nuolat dalinasi informacija, bet įsitikinau, kad tos informacijos niekada nebūna per daug. Ir ministerijai visada yra svarbūs žmonės, dirbantys seniūnijose. Kurie priima deklaracijas, kurie padeda įbraižyti laukus. Čia vienareikšmiškai pasakysiu, kad tai yra patys svarbiausi talkininkai, išaiškinant visus reikalavimus, – gyrė žemės ūkio specialistus E. Giedraitis. – Kai jau bus pateiktas, patvirtintas galutinis Strateginis planas, mes pirmiausiai patalpinsime tą planą „Youtube“ kanale, ministerijos tinklapyje. Antruoju žingsniu mes susiderinsime su žemės ūkio skyrių asociacija ir, veikiausiai, su Lietuvos savivaldybių asociacija, kokiu būdu pristatome Strateginį planą rajonams“.

Svarstoma, kad pirmiausiai Strateginis planas bus gyvai pristatytas apskričių lygmenyje. „Šiuos pristatymus tęsime ir internetu per tiesioginius pokalbius įvairiomis vaizdo perdavimo programomis“, – kalbėjo viceministras.

Pasak E. Giedraičio, planuojami ir susitikimai su asociacijomis. „Mano nuomone, Žaliasis kursas ir naujasis programavimo laikotarpis nėra blogi, tik svarbu, kad ūkininkai žinotų visus reikalavimus“, – neabejoja žemės ūkio viceministras E. Giedraitis.

Interviu parengtas bendradarbiaujant su Žemės ūkio ministerija

Video